Aavapeikon päiväkodin siivouspalveluille jatkoa – Ylitornio käyttää sopimuksen optiovuoden
Ylitornion sivistyslautakunta on päättänyt jatkaa Aavapeikon päiväkodin siivouspalvelusopimusta SOL Palvelut Oy:n kanssa. Lautakunta hyväksyi sopimukseen kuuluvan toisen optiovuoden käyttämisen.
Julkaistu 27.5.2026 klo 00.00

Ylitornion kunnan ja SOL Palvelut Oy:n välinen siivouspalvelusopimus on allekirjoitettu alun perin elokuussa 2021. Alkuperäisen sopimuksen mukaan palvelua on ollut mahdollista jatkaa kahdella yhden vuoden pituisella optiolla, joista ensimmäinen on parhaillaan käytössä ja päättymässä elokuun lopussa.
Sekä palveluntarjoaja SOL Palvelut Oy että tilaajana toimiva Ylitornion kunta ilmaisivat toukokuussa käydyissä keskusteluissa halukkuutensa yhteistyön jatkamiseen. Sivistyslautakunnan tekemän päätöksen myötä siivouspalvelusopimus on voimassa uuden optiokauden mukaisesti 31. elokuuta 2027 saakka.
Lisätietoja sivistyslautakunnan kokouksen päätöksistä ja pöytäkirjasta voi lukea osoitteesta https://ylitornio.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3656
Lähde: Ylitornion Sivistyslautakunta pöytäkirja 27.5.2026.
Lue myös
- Pienkone teki pakkolaskun metsään Ylitornion ja Rovaniemen rajalla · 12.9.2026
- Ainiovaarassa kilpaillaan yösuunnistuksen aluemestaruuksista syyskuussa 2026 · 7.9.2026
- Miekojärven vedenpinta nousi metrillä – poikkeuksellinen tilanne huolettaa Ylitorniolla · 30.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 929 Lohijärven läheisyydessä · 29.8.2026
- Kotitalouksien varautumiskoulutus Ylitornion kunnantalolla · 27.8.2026
- Ylitornion kirjaston lukupiirissä käsitellään Joni Skiftesvikiä · 27.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Sivistyslautakunta: 5/2026 27.5.2026 15:00 · Ylitornio