Ähtäri hylkäsi rehtorivalinnasta tehdyn oikaisuvaatimuksen – taustalla häämöttää mahdollinen kuntaliitos
Ähtärin kaupunginhallitus on hylännyt OAJ:n Ähtärin paikallisyhdistyksen tekemän oikaisuvaatimuksen, joka koski Otson yhtenäiskoulun ja lukion rehtorin viransijaisen valintaa. Kaupunginhallitus piti kaupunginjohtajan tekemää valintapäätöstä laillisena ja perusteltuna.
Julkaistu 4.5.2026 klo 00.00
OAJ:n paikallisyhdistys vaati oikaisuvaatimuksessaan, että kaupunginjohtajan tekemä valintapäätös kumotaan ja viransijaiseksi ajalle 1.8.2026–7.6.2027 valitaan Anu-Maria Salmi. Kaupunginhallitus kuitenkin hylkäsi vaatimuksen perusteettomana ja totesi, että määräaikainen viransijaisuus on voitu täyttää ilman hakumenettelyä ja erityisistä kelpoisuusvaatimuksista riippumatta.
Valinnan taustalla vaikuttavat Ähtärin kaupungin poikkeukselliset tulevaisuudennäkymät. Kaupunki on hyvin todennäköisesti joutumassa kuntarakennelain mukaiseen kuntajakoselvitykseen, jonka lopputuloksena voi olla vuoden 2028 alusta voimaan astuva kuntaliitos. Selvitystyön on määrä valmistua vuoden 2026 loppuun mennessä.
Rehtorin viransijaisen keskeisimpiin tehtäviin kuuluu lukion kärkiprofiilien kirkastaminen ja selvitystyön tekeminen tilanteessa, jossa myös koulujen johtamismalleja ja Myllymäen kyläkoulun sekä Otson yhtenäiskoulun tilannetta joudutaan arvioimaan oppilasmäärien vähentyessä.
Lisätietoja kokouksen päätöksistä voi lukea Ähtärin kaupungin esityslistalta osoitteesta http://kuntatoimisto.ahtari.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=4079
Lähde: Ähtärin Kaupunginhallitus pöytäkirja 4.5.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kaupunginhallitus: 9/2026 4.5.2026 17:00 · Ähtäri