Ähtäri jakoi kymmeniä tuhansia euroja avustuksia kulttuuriin, nuorisotoimintaan ja liikuntaan
Ähtärin sivistys- ja hyvinvointilautakunta on päättänyt vuoden 2026 kulttuuri-, nuoriso- ja liikuntatoimen avustusten jakamisesta. Yhteensä paikallisille yhdistyksille ja toimintaryhmille jaettiin 30 000 euroa.
Julkaistu 10.6.2026 klo 14.55

Suurimman potin saivat liikuntaseurat ja -yhteisöt, joiden kesken jaettiin yhteensä 22 000 euroa. Liikuntatoimen avustuksia haki määräaikaan mennessä 18 eri tahoa. Liikuntatoimen puolella haettavana oli myös erillistä avustusta latuverkoston polttoainekuluihin.
Kulttuuritoimen avustuksina jaettiin yhteensä 5 000 euroa, jota haki 13 eri seuraa, yhteisöä tai toimintaryhmää. Lisäksi kulttuuritoimen budjetista osoitettiin 4 000 euroa Ähtäri-seura ry:n ylläpitämän kotiseutuarkiston yhtiövastikkeeseen. Nuorisotoimen avustuksia jaettiin puolestaan 3 000 euroa kolmelle eri hakijalle.
Kokouksessa esiteltiin myös Pirkanpohjan taidekeskuksen rahoitusta. Pirkanpohjasäätiön ylläpitämän keskuksen 35 000 euron kiinteistökulut, 10 000 euron yleisavustus sekä taidekokoelmien 1 200 euron vakuutusmaksu rahoitetaan tänä vuonna testamenttivaroista.
Päätöksistä ja niiden yksityiskohtaisista jakoesityksistä voi lukea lisää lautakunnan pöytäkirjasta osoitteessa http://kuntatoimisto.ahtari.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3966
Lähde: Ähtärin Sivistys- ja hyvinvointilautakunta pöytäkirja 4.6.2026.
Keskustelu
Ladataan…