Aivoterveydestä luennoidaan kansantajuisesti Leppävirran kunnantalolla lokakuussa
Leppävirran kunnantalon valtuustosalissa järjestetään 7. lokakuuta aivoterveysluento, jossa aihetta käsitellään huumorin ja tutkimustiedon kautta.
Julkaistu 3.9.2026 klo 05.24

Leppävirran kunnantalon valtuustosalissa kuullaan aivoterveysasiaa lokakuun 7. päivänä. Luennoitsijana toimii Aivovammaliiton vapaaehtoinen aivoterveysluennoitsija Eeva-Liisa Pennanen, joka on pitänyt parin vuoden aikana yli 40 vastaavaa tilaisuutta Leppävirralla ja lähikunnissa.
Luento keskittyy arjen valintoihin ja yksinkertaisiin keinoihin, joilla jokainen voi edistää omaa aivoterveyttään. Pennanen kertoo hyödyntävänsä esityksessään savolaista huumoria ja tuoreimpia tutkimustuloksia, tehden aiheesta helposti lähestyttävän.
Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille, ja siihen on vapaa pääsy. Tapahtumapaikkana toimiva valtuustosali sijaitsee Leppävirran kunnantalolla.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Leppävirta – tapahtumat.
Lähde: Leppävirta – tapahtumat
Lue myös
- Leppäkertun koulun joulumyyjäiset tuovat tunnelmaa Leppävirralle · 1.10.2026
- Kansainväliset kissanäyttelyt valtaavat Vesileppis Areenan lokakuussa · 1.10.2026
- Aivoterveyden teemapäivä Leppävirran Salmitalolla lokakuussa 2026 · 24.9.2026
- Leppävirran kunnantalolla järjestetään maksuton hätäensiapukoulutus lokakuussa · 24.9.2026
- Alkusammutusta ja varautumisoppia Lekottajantuvalla · 24.9.2026
- Vanhan koulutien luontopolku avataan Leppävirralla – avajaiset Rukkuneelta Sarkamäen kylätalolle · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.7.10. Aivoterveys-luento · Leppävirta – tapahtumat