Akaan hunajaperinne ja mehiläiset esittäytyvät Bee Art -näyttelyssä kulttuuritalo Laaksolassa
Elokuvaosuuskunta Cagliostron Bee Art -projektin näyttelykokonaisuus avautuu Akaan kulttuuritalo Laaksolassa marraskuussa. Näyttely esittelee mehiläisiä, hunajaa ja paikallista hunajaperinnettä eri näkökulmista.
Julkaistu 21.9.2026 klo 05.01

Näyttely on avoinna Akaan kulttuuritalo Laaksolassa viitenä peräkkäisenä lauantaina 14. marraskuuta alkaen. Ovet ovat avoinna lauantaisin kello 11–15. Kokonaisuus koostuu kolmesta teemasta, jotka käsittelevät hunajan kulttuurihistoriaa, sen käyttöä maailman keittiöissä sekä mehiläisteemaisia elokuvia ja VHS-videoita.
Lauantaisin näyttelykäyntiin voi yhdistää teemaan sopivia työpajoja. Marraskuun 21. ja 28. päivä järjestetään kynttilätyöpajoja, ja joulukuun 12. päivä ohjelmassa on lapsille suunnattuja Hunajamuskareita. Näyttelyyn ja työpajoihin on vapaa pääsy, ja työpajoihin ilmoittaudutaan paikan päällä.
Viikonloppujen lisäksi näyttelyyn on mahdollista tutustua arkipäivisin kello 9–16 sopimalla vierailusta etukäteen Akaan kulttuuripalveluiden kanssa. Näyttely jatkuu tammikuulle 2027, jolloin aukioloajat tarkentuvat myöhemmin.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Akaa – tapahtumat.
Lähde: Akaa – tapahtumat
Lue myös
- Viisi Akaa Futsalin pelaajaa valittiin maajoukkueeseen MM-karsintaotteluun · 22.10.2026
- Viialan entinen teletalo avautuu yhteisöllisenä Klubitalona · 19.10.2026
- Viialan kyläjoulu tuo hyväntekeväisyystapahtuman Klubitalolle · 19.10.2026
- Viialan Kulttuuriklubi suunnittelee tulevaa toimintaansa syyskokouksessa · 19.10.2026
- Majakalla vietetään Kahvikekkereitä iskelmämusiikin ja palkitsemisten merkeissä · 19.10.2026
- Akaan Nuorten Klubi jatkaa toimintaansa syysloman jälkeen klubitalolla · 15.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Bee Art · Akaa – tapahtumat