Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KolariAI-koostettu · gemini-3.5-flash

Äkäslompolon kiistelty asemakaavamuutos jätettiin pöydälle Kolarin kunnanhallituksessa

Kolarin kunnanhallitus päätti yksimielisesti jättää pöydälle Äkäslompolon korttelia 12 koskevan asemakaavan muutosehdotuksen. Päätös tehtiin sen jälkeen, kun hallitus oli kuullut maankäyttöinsinööri Vili Mustosta, teknistä johtajaa Kullervo Lauria sekä asiantuntijoita.

Julkaistu 10.3.2026 klo 00.00

Kyseinen asemakaavamuutos koskee Äkäsjoen ja Tunturintien välissä sijaitsevaa aluetta, jossa kokonaisrakennusoikeutta on esitetty nostettavaksi 450 neliömetristä 1 400 neliömetriin. Hanke on herättänyt huolta erityisesti tulva-alueelle rakentamisen ja maankorotusten vaikutuksista.

Kunnanvaltuusto palautti kaavamuutoksen valmisteluun joulukuussa 2025 äänin 11–9. Valtuustossa kannatusta sai esitys, jonka mukaan päättäjillä ei ollut riittävästi tietoa pengerryksen vaikutuksista Äkäslompolon veden käyttäytymiseen tulvien aikana ja siitä, voiko pengertäminen aiheuttaa vahinkoa muille alueen kiinteistöille. Samalla haluttiin selvittää viranhaltijoiden ja luottamushenkilöiden vastuu mahdollisten haittojen syntyessä.

Kolarin kunta on käynyt tammikuun lopussa työneuvotteluja Lupa- ja valvontaviraston sekä Elinvoimakeskuksen edustajien kanssa ennen asian tuomista uudelleen kunnanhallituksen käsittelyyn. Kaavaselostukseen on aiemmin lisätty täydennyksiä, joiden mukaan maankorotusta vaativia alueita on pienennetty ja vaikutus maksimitulvaan jäisi alle kolmeen millimetriin.

Uutisen taustoihin ja muihin kokousasiakirjoihin voi tutustua Kolarin kunnan verkkosivuilla osoitteessa https://kolari.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=6180

Lähde: Kolarin Kunnanhallitus pöytäkirja 10.3.2026.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kunnanhallitus: 3/2026 10.3.2026 14:00 · Kolari