Alisa Vainio juoksi historialliseen maratonin EM-kultaan
Lappeenrantalainen Alisa Vainio on voittanut maratonjuoksun Euroopan mestaruuden ylivoimaisella esityksellä. Vainio teki kilpailussa kisaennätyksen ja saavutti mestaruuden historian suurimmalla voittomarginaalilla.
Julkaistu 16.8.2026 klo 12.00

Alisa Vainio teki suomalaista urheiluhistoriaa voittamalla ensimmäisenä suomalaisnaisena maratonin Euroopan mestaruuden. Vainion suoritus oli poikkeuksellinen, sillä hän juoksi kilpailun ennätysajan. Ero muihin kilpailijoihin oli historian suurin.
Asiantuntija Janne Ukonmaanaho hämmästeli Vainion mestaruustapaa ja korosti tämän poikkeuksellista harjoittelukestävyyttä. Ukonmaanahon mukaan harva urheilija pystyy harjoittelemaan yhtä kovaa kuin Vainio.
Lappeenrantalaisjuoksijan historiallinen suoritus nosti hänet Euroopan mestariksi upealla esityksellä.
Lähde: Yle
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Liikennetiedote Utrasaarentiellä Lappeenrannassa · 8.9.2026
- Itärajan esteaita on valmistunut – Tohmajärven Värtsilässä uusi rakennelma muuttaa arkea · 7.9.2026
- Ruokavirasto suunnittelee uutta puskurivyöhykettä sikaruton torjumiseksi – koskee myös Pyhtäätä · 2.9.2026
- Lappeenrantaan 200 000 euron voitto Kenon ilta-arvonnasta · 2.9.2026
- Kymenlaaksossa todettu jo 35 sikaruttotapausta – Ruokavirasto asetti uusia rajoituksia · 1.9.2026
- Imatran Honkaharjun terveysaseman tulevaisuus saattaa olla uhattuna · 1.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Asiantuntija mykistyi Alisa Vainion mestaruustavasta: ”Harva pystyy harjoittelemaan yhtä kovaa” · Yle Uutiset · Pääuutiset