Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 EuraAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Anna Haarasen monologi naiseudesta ja flamencosta Soveron Taidetalolla

Näyttelijä Anna Haaranen tuo monologiesityksensä Euraan 20. elokuuta. Soveron Taidetalolla nähtävä teos käsittelee vanhenemista, naiseutta ja elämän eri vaiheita flamencon siivittämänä.

Julkaistu 20.8.2026 klo 05.04

Kuvituskuva: Eura
Kuvituskuva: Eura Kuva: Hotarju · CC BY · Wikimedia Commons

Esitys alkaa Soveron Taidetalolla kello 18.00. Monologi on koottu usean eri kirjoittajan teksteistä, ja sen dramaturgiasta, ohjauksesta sekä koreografiasta vastaa Haaranen itse. Teoksen äänituotannosta vastaa Antti Paranko.

Esityksen teemoina ovat muun muassa näkymättömyys, isoäitiys, lapsettomuus ja työelämän muutokset. Sisältö on suunnattu erityisesti yli 50-vuotiaille naisille. Esitystä on tukenut Suomen Kulttuurirahaston Martti Alikarin rahasto.

Näytöksen jälkeen yleisöllä on mahdollisuus tutustua Taidetalon tiloihin ja tuotteisiin. Tilaisuuteen kuuluu myös pieni tarjoilu, joka sisältyy pääsymaksuun. Tapahtumaan on mahdollista varata lippuja ennakkoon tai hankkia niitä paikan päältä ovelta.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Eura – tapahtumat.

Lähde: Eura – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.VARTTUNEITA NAISIA JA FLAMENCOA · Eura – tapahtumat