Askaisten- ja Mynälahden vesiensuojelua suunnitellaan Maskussa marraskuussa
Maskussa järjestetään 25. marraskuuta asukastilaisuus, jossa haetaan suuntaviivoja Askaistenlahden ja Mynälahden vesistöjen tilan parantamiseksi.
Julkaistu 15.10.2026 klo 05.13

Vesistövisiotilaisuuden tavoitteena on koota asukkaiden, mökkiläisten ja muiden toimijoiden näkemyksiä alueellisen vesiensuojelun tulevaisuudesta. Suunnitelma koskee laajaa aluetta, ja sen tarkoituksena on parantaa vesistöjen ekologista tilaa muun muassa Maskun ja Naantalin kunnissa.
Maskun tilaisuus pidetään 25. marraskuuta kello 17.30–19.00. Keskustelussa etsitään konkreettisia toimenpiteitä ja toimintamalleja, joilla lähivesistöjen tila saadaan kohentumaan tai säilymään hyvänä. Tilaisuuden järjestää Valonia.
Vision valmistelussa huomioidaan asukkaiden lisäksi maa- ja vesialueiden omistajien sekä paikallisten elinkeinojen tarpeet. Valonian mukaan visiolla halutaan tukea pitkäjänteistä ja vaikuttavaa vesiensuojelua. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu ilmoittautuneille osallistujille.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kustavi – tapahtumat.
Lähde: Kustavi – tapahtumat
Lue myös
- Muistiluotsin infopiste tarjoaa neuvontaa Kustavissa · 15.10.2026
- Aspö spelmän tuo saaristolaistanssit Kustavin Tuulentuvalle Mörk Ö -viikolla · 15.10.2026
- Vehmaan vanhus- ja vammaisneuvosto valmisteli vuoden 2027 suunnitelmat · 14.10.2026
- Naantaliin ja Maskuun Eurojackpot-voittoja – porukkapeli toi yli 120 000 euroa · 13.10.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Repolan alueella lokakuussa · 12.10.2026
- Valotaidefestivaali Lux Gratiae täyttää Naantalin kadut ja rannat lokakuussa · 12.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Askaisten- ja Mynälahden vesistövisiotilaisuus asukkaille · Kustavi – tapahtumat