📍 VantaaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Auto suistui junaradalle Vantaalla – Kehäradan liikenne palautumassa normaaliksi
Kehäradan junaliikenne keskeytyi aamulla Vantaan Viinikkalassa kiskolle päätyneen auton vuoksi. Ajoneuvo on nyt saatu raivattua pois radalta, ja junat kulkevat jälleen normaalisti.
Julkaistu 24.7.2026 klo 06.00

Junaliikenne Vantaalla ja lentoaseman suunnalla kohtasi häiriöitä aamun aikana, kun auto putosi junaradalle Viinikkalan kohdalla. Onnettomuus katkaisi liikenteen Kehäradalla raivaustöiden ajaksi.
Pelastus- ja raivaustyöt on saatu päätökseen, ja auto on siirretty pois kiskoilta. Junaliikenne on päässyt jatkumaan normaalisti onnettomuuspaikan ohi, ja yhteys lentoasemalle toimii jälleen.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Vantaan Myyrmäessä ratkaistaan pääsy amerikkalaisen jalkapallon EM-mitalipeleihin · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Pakettiauton kuljettaja otettiin kiinni takaa-ajon päätteeksi Tammistossa · 23.10.2026
- Vantaan ja Keravan aluevaltuusto käsittelee ylijäämäistä talousarviota ja asunnottomuuden torjuntaa · 23.10.2026
- Vantaalainen Samu Kemppainen teki historiaa kiihdytysajon mestaruudella Yhdysvalloissa · 23.10.2026
- Helsinkiläisten odottajien raskauspolku siirtyi yhteen näkymään Maisa-palvelussa · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Radalle pudonnut auto katkaisi kehäradan liikenteen aamulla – junaliikenne lentoasemalle jatkuu nyt normaalisti · Yle Uutiset · Pääuutiset