Auvisen talo juhlii satavuotista taivaltaan Orivedellä
Oriveden maamerkkinä tunnettu Auvisen talo täyttää sata vuotta. Merkkipäivää juhlistetaan monipuolisella ohjelmalla 22. syyskuuta.
Julkaistu 7.9.2026 klo 05.17

Juhlapäivä käynnistyy kello 10.00 kakkukahveilla, joita Oriveden kaupunki tarjoaa 200 ensimmäiselle vieraalle. Varsinainen juhlaohjelma alkaa kello 11.00, jolloin kuullaan Taito Pirkanmaan ja kaupungin puheenvuoroja sekä Oskon esittämää musiikkia.
Paikan päällä järjestetään kello 10–15 Taitokeskus Oriveden pinssityöpaja ja yhteisöllinen huovutus. Lisäksi talossa avautuu kaksi näyttelyä: yläkerrassa esitellään rakennuksen historiaa valokuvien ja muistojen kautta, ja alakerran kurssitilassa on esillä sarjakuvataiteilija Tarmo Koiviston näyttely. Juhlapäivänä näyttelyihin on luvassa myös opastuksia.
Auvisen talon historianäyttely on esillä 31. lokakuuta saakka. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Orivesi – tapahtumat.
Lähde: Orivesi – tapahtumat
Lue myös
- Orivedellä valmistetaan nahkarukkasia marraskuun käsityökurssilla · 7.9.2026
- Kardiologi luennoi verenpaineen hoidosta Oriveden kaupungintalolla · 7.9.2026
- Ukrainalainen kirkkolauluyhtye Kaanon konsertoi Orivedellä · 7.9.2026
- Oriveden yrittäjille suunnattu teemakahvitilaisuus opastaa Canvan käyttöön kaupungintalolla · 7.9.2026
- Kitaristi Tomi Paldanius tulkitsee tunnettuja klassikoita Orivedellä · 7.9.2026
- Alakoululaisten uimahallidisco valtaa Oriveden uimahallin · 7.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Auvisen talon 100-vuotisjuhla · Orivesi – tapahtumat