Bataatti menestyi koeviljelyssä Helsingissä – yliopiston tutkimus osoitti kasvun mahdollisuudet
Helsingin yliopiston tutkijat ovat onnistuneet kasvattamaan bataattia Helsingissä toteutetussa nelivuotisessa tutkimuksessa. Tulokset osoittavat, että lämpimässä viihtyvä juures voi tuottaa satoa myös Suomen olosuhteissa.
Julkaistu 15.10.2026 klo 06.00

Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvitettiin neljän vuoden ajan, kuinka bataatin viljely onnistuu Suomessa. Tutkijat kokeilivat kasvin kasvattamista helsinkiläisellä pellolla ja saivat kokeista onnistuneita tuloksia.
Bataatti on tunnettu lämpöä vaativana kasvina, ja tähän asti Suomessa syöty bataatti on ollut ulkomaista tuontitavaraa. Helsingin yliopiston pitkäkestoinen koe osoitti, että perinteisesti lämpimissä maissa viihtyvän kasvin viljely on mahdollista myös pohjoisessa.
Asiasta uutisoi Helsingin yliopiston tutkimukseen viitaten Yle.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Helsinki kokeilee tekoälyä sote-ammattilaisten apuna – tavoitteena vapauttaa aikaa asiakkaille · 15.10.2026
- Vaasan vuokramarkkinat kiristyvät – vuokrat nousivat selvästi muuta maata nopeammin · 15.10.2026
- Pitäjänmäen tulevaisuus puhuttaa – pormestari saapuu asukasiltaan marraskuussa · 15.10.2026
- Helsingin VPK saa harjoitusalueen Rajasaaresta · 15.10.2026
- Viikinkentän remonttiin yli 200 000 euron lisätilaus asfalttitöiden ja istutusten vuoksi · 15.10.2026
- Helsingin poliisiuutiset 14. lokakuuta 2026 · 15.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Suomessa syödään ulkomaista bataattia – tutkijat kasvattivat sitä helsinkiläispellolla ja onnistuivat · Yle Uutiset · Pääuutiset