Bregenzin järvinäyttämön Madame Butterfly nähdään Kemin Kinopirtissä
Kemin Kinopirtissä esitetään Giacomo Puccinin Madame Butterfly -oopperan taltiointi, joka on taltioitu Itävallan Bregenzin järvinäyttämöllä.
Julkaistu 27.8.2026 klo 05.14

Kemin Kinopirtissä päästään nauttimaan kansainvälisestä oopperatunnelmasta, kun Andreas Homokin ohjaama Madame Butterfly tuodaan valkokankaalle. Teos on tunnettu Michael Levinen suunnittelemasta näyttävästä lavastuksesta, joka hyödyntää japanilaista estetiikkaa ja maisemamaalauksia.
Esityksen musiikillisesta johdosta vastaa Enrique Mazzola. Pääosassa Cio-Cio-Sanina nähdään sopraano Barno Ismatullaeva, jonka tulkinta on kerännyt kiitosta kriitikoilta ja yleisöltä. Kemin kaupungin tapahtumatietojen mukaan esityksen pääsymaksu on ennakkoon 23 euroa ja ovelta 25 euroa. Hintaan sisältyy väliaikatarjoilu.
Esityspaikkana toimii Kinopirtti Kemissä. Tapahtumailmoituksessa ei ole määritelty tarkkaa esityspäivämäärää tai kellonaikaa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kemi – tapahtumat.
Lähde: Kemi – tapahtumat
Lue myös
- Meri-Lapin lintumaailma esittäytyy valokuvanäyttelyssä Kemin City Kulmassa · 21.9.2026
- Ensiaputaitoja tarjolla EA1-yhdistelmäkoulutuksessa · 21.9.2026
- Kivalo-opisto opastaa aukkopahvien valmistukseen Kemissä · 21.9.2026
- Sukututkimuksen verkkokurssilla perehdytään hautakivitietokantoihin ja sanomalehtiarkistoihin · 21.9.2026
- Kivalo-opisto järjestää kehräyskurssin Kemissä lokakuun lopulla · 21.9.2026
- Kivalo-opisto järjestää himmelikurssin Kemissä lokakuussa · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Oopperaa Kinopirtissä | Puccini: Madame Butterfly · Kemi – tapahtumat