Enontekiön erälukioon tuleville kansainvälisille opiskelijoille jättimäinen lukuvuosimaksu – lautakunta päätti 27 000 euron maksusta
Enontekiön hyvinvointilautakunta on päättänyt määrätä Enontekiön erälukioon tuleville kansainvälisille opiskelijoille 27 000 euron lukuvuosimaksun. Päätös koskee Euroopan unionin ja ETA-alueen ulkopuolelta tulevia opiskelijoita, ja se astuu voimaan elokuussa 2026.
Julkaistu 6.5.2026 klo 00.00

Taustalla on lakimuutos, jonka myötä toisen asteen koulutuksessa otetaan käyttöön lukuvuosimaksut kolmansien maiden kansalaisille, jotka opiskelevat Suomessa opiskelijan oleskeluluvalla. Koska nämä opiskelijat jäävät valtionosuusjärjestelmän ulkopuolelle, lukuvuosimaksun on tarkoitus kattaa heidän opiskelustaan aiheutuvat kustannukset.
Lukiokoulutuksen järjestäjän on lain mukaan perittävä vähintään koulutuksen keskimääräisen yksikköhinnan suuruista maksua, joka on valtakunnallisesti noin 8 953 euroa. Enontekiön kunnan oma koulutuksen järjestäjäkohtainen yksikköhinta on kuitenkin huomattavasti korkeampi, peräti 28 712 euroa. Lautakunnan päättämä 27 000 euron vuosimaksu määräytyy opiskelijalle ensimmäisen opiskeluvuoden päätöksen mukaan ja pysyy samana koko opintojen ajan.
Kokouksessa nähtiin myös äänestys, kun esityslistalta poistettiin perusopetuksen ja erälukion yhteisen äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorin viran täyttäminen. Lautakunta päätti äänin 4–3 siirtää asian seuraavaan kokoukseen, koska jäsenillä ei ollut käytettävissään tarvittavaa kokousmateriaalia ennen päätöksentekoa. Viran täyttöä vastustivat ja siirtoa kannattivat Miia Ahlholm, Unto Kultima, Tuija-Maria Alamattila ja Ulla Keinovaara.
Lisätietoja päätöksistä voi lukea hyvinvointilautakunnan pöytäkirjasta osoitteessa https://enontekio.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Hyvinvointilautakunta/Kokous_652026
Lue myös
- Tietyö karsii kaistoja tiellä 956 Enontekiöllä elokuussa 2026 · 20.8.2026
- Saivomuotkantie katkeaa tietyön vuoksi elokuussa 2026 – liikenne ohjataan kiertotielle · 9.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 956 Peltovuoman lähellä elokuussa 2026 · 6.8.2026
- Ruotsin edullinen polttoaine tyhjensi Ylitornion mittarikenttiä – huoltamot tukeutuvat nyt oheismyyntiin · 14.7.2026
- Kilpisjärven tietyö hidastaa liikennettä valtatiellä 21 heinäkuussa 2026 · 11.7.2026
- Lapin syrjäseuduilla useita kadonneita – etsinnät jatkuvat Enontekiöllä, Saariselällä ja Sallassa · 3.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Hyvinvointilautakunta - Kokous 6.5.2026 Pöytäkirja · Enontekiö