Ensiaputaitoja tarjolla EA1-yhdistelmäkoulutuksessa
Kemissä on mahdollista suorittaa 16 tunnin mittainen EA1-ensiapukurssi, joka yhdistää itsenäisen verkko-opiskelun ja käytännön harjoitukset lähipäivänä.
Julkaistu 21.9.2026 klo 05.09

Koulutuksessa perehdytään ensiavun perusteisiin ja harjoitellaan hätäensiaputaitoja käytännön tilanteissa. Kurssi on suunnattu sekä ensikertalaisille että niille, jotka haluavat päivittää aiemman osaamisensa ja voimassa olevan korttinsa. Hyväksytysti suoritetusta kurssista myönnetään virallinen EA1-kortti.
Koulutuksen aikana käsitellään laajasti erilaisia hätätilanteita, kuten toimintaa onnettomuuspaikalla, tajuttoman ensiapua, peruselvytystä sekä tukehtumisvaarassa olevan auttamista. Lisäksi ohjelmaan kuuluu haavojen, palovammojen ja tavallisimpien sairauskohtausten hoitoa.
Kokonaiskestoltaan 16 tunnin mittainen koulutus antaa valmiuksia toimia yllättävissä tilanteissa niin kotona, työssä kuin vapaa-ajallakin. Tarkemmat tiedot lähipäivän tarkasta sijainnista ja aikatauluista selviävät kurssin ilmoittautumisen yhteydessä.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kemi – tapahtumat.
Lähde: Kemi – tapahtumat
Lue myös
- Leo Lampelan esitelmä valottaa Keminmaan historiaa · 22.10.2026
- Kemin Uuden Elokuvan Viikonloppu tuo kansainvälisiä ensi-iltoja Kinopirttiin · 22.10.2026
- Kemin iltaperhekahvilassa järjestetään joulukorttikuvaus marraskuussa 2026 · 22.10.2026
- Syväkankaan koululla temppuillaan marraskuussa – maksuton perhetapahtuma palaa Kemiin · 22.10.2026
- Kemin Tyyneyden Tilassa järjestetään joulukuussa palautumisen ja luovan kirjoittamisen työpaja · 22.10.2026
- Dilemma nousee KemiBar X:n lavalle Taiteiden yössä · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Ensiapukoulutus EA1 (yhdistelmäkoulutus,16 h) · Kemi – tapahtumat