Esikoiskirjailija Risto Puumalainen vierailee Toivakan kirjastossa lokakuussa
Toivakkalainen kirjailija Risto Puumalainen kertoo tietokirjastaan Uskomatonta elämää Suomessa Toivakan kirjaston salissa maanantaina 19. lokakuuta.
Julkaistu 24.8.2026 klo 05.31

Kirjailijavierailu järjestetään kirjaston salissa kello 17.00–18.30. Tilaisuudessa Puumalainen avaa teoksensa taustoja ja sisältöä, joka käsittelee uskonnottomien suomalaisten arkikokemuksia ja elämänvalintoja.
Uskomatonta elämää Suomessa -teos pohjautuu Puumalaisen omien kokemusten lisäksi 39 muun suomalaisen haastatteluihin. Kirja kuvaa uskonnottoman ihmisen elinkaarta syntymästä kuolemaan ja nostaa esiin arjen haasteita sekä erilaisia valintatilanteita, joita uskonnottomat ja heidän läheisensä kohtaavat.
Toivakan kunnan tapahtumatietojen mukaan tilaisuus tarjoaa mahdollisuuden sekä kuuntelemiseen että aiheesta keskustelemiseen. Puumalainen on taustaltaan luokanopettaja ja päätyi kirjoittamaan teoksen huomattuaan, että vastaavaa arkikielistä kuvausta uskonnottomasta elämänmenosta ei ollut aiemmin saatavilla.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Toivakka – tapahtumat.
Lähde: Toivakka – tapahtumat
Lue myös
- Savuava rappukäytävä hälytti pelastuslaitoksen Keltinmäkeen · 21.9.2026
- Senioreille suunnattu Kelan livelähetys katsottavissa Toivakan kirjastolla lokakuussa · 21.9.2026
- Nuoret pääsevät valmistamaan UV-hartsikoruja Toivakan Nuokkarilla tiistaina · 21.9.2026
- Myrskytuulet ja palohälytykset työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä · 20.9.2026
- Klovni Dodo ja Loiskis-orkesteri juhlistavat MLL Toivakan satavuotista taivalta lastenkonsertilla · 14.9.2026
- Jukka Toivakka aateloidaan Jääkiekkoleijonaksi · 4.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kirjailijavierailu: Risto Puumalainen · Toivakka – tapahtumat