LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Esplanadin tunnelityömaan louhekuljetukset laajenevat yöaikaan

Helsingin kaupunki on hyväksynyt YIT Infra Oy:n ilmoituksen, joka sallii Esplanadin vesihuoltotunnelin louheen lastauksen ja kuljetukset myös öisin tiukkojen melurajojen puitteissa. Uusi aikataulu astuu voimaan lokakuun lopussa 2026 ja kestää huhtikuun 2027 loppuun saakka.

Julkaistu 26.10.2026 klo 12.35

Kuvituskuva: Lasten kaupunki
Kuvituskuva: Lasten kaupunki Kuva: Pekka Vyhtinen · CC BY · Wikimedia Commons

Helsingin kaupungin johtava ympäristötarkastaja on antanut päätöksen, jonka mukaan louheen lastausta ja kuljetusta saa jatkossa tehdä maanantaista sunnuntaihin kello 07.00–22.00 välisenä aikana. Yötyö kello 22.00–07.00 on sallittua vain, jos melutasot asuintilojen sisällä pysyvät asetettujen raja-arvojen alapuolella. Asiasta uutisoi Helsingin kaupunki.

Louhetta lastataan tunnelissa Mikonkadun ja Pohjoisesplanadin risteyksen sekä Vanhan kirkkopuiston alapuolella noin 25 metrin syvyydessä. Kuljetusreitti kulkee Lastenlehdonpuiston ajorampin kautta Jätkäsaareen, ja yöaikaan kuormia saa ajaa enintään 50 kappaletta yössä. Muutos aiempaan lupaan on merkittävä, sillä aiemmin kuljetukset olivat sallittuja vain arkisin ja lauantaisin päiväsaikaan.

Ennen yötoiminnan aloittamista melutasot on mitattava eniten altistuvissa asunnoissa ja hotellihuoneissa. Mittauksilla varmistetaan, ettei toiminnasta aiheudu asukkaille kohtuutonta haittaa tai unihäiriöitä. Kaupunki edellyttää myös, että kuljetusreitin varrella oleville asukkaille, kuten Lönnrotinkadun asuintaloille ja Hotel Kämpille, tiedotetaan yötyöstä säännöllisesti kuukauden välein.

Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-014801?paatos=3f9faacf-6dab-c9a4-ab28-a177a6800002

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Päätös YIT Infra Oy:n meluilmoituksesta koskien louheen lastausta ja kuljetusta Esplanadin vesihuoltotunnelin louhintatyömaalla · Helsingin kaupunki