Espoolaisten vanhempien epäillään yrittäneen tappaa vauvansa – esitutkinta valmistui
Länsi-Uudenmaan poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan tapauksessa, jossa espoolaisia vanhempia epäillään alle vuoden ikäisen lapsensa tapon yrityksestä.
Julkaistu 8.9.2026 klo 18.30

Poliisi sai tiedon epäillystä rikoksesta muilta viranomaisilta syyskuussa 2025. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan kyseessä ei epäillä olevan yksittäinen teko, vaan vauvalle on aiheutunut vakavia vammoja useammalla eri kerralla. Lapsi tarvitsi vammojen vuoksi sairaalahoitoa useiden viikkojen ajan.
Teosta epäillään lapsen molempia vanhempia, jotka olivat vangittuina esitutkinnan alkuvaiheessa. Vanhemmat on sittemmin vapautettu, mutta rikosepäily on edelleen voimassa. Poliisi ei ole julkistanut tarkempia tietoja lapsen vammoista niiden salassapidettävyyden vuoksi.
Tapaus on nyt siirtynyt syyttäjälle syyteharkintaan. Asiasta tiedotti Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.
Lue myös
- Espoolaisen Oilersin voittoputki katkesi Turussa rangaistuslaukauksilla · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Henkilöauto suistui katolleen Espoon Kirstintiellä – yksi loukkaantui vakavasti · 23.10.2026
- Turunväylän ja Kehä I:n liittymässä tietyö lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Kehä I:llä kaista suljettuna Säterinsolmun kohdalla lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Helsingin Kirjatalo muuttuu lauantaina tanssilattiaksi – DJ TBOY soittaa discoa kirjojen keskellä · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Esitutkinta tapauksessa, jossa vanhempia epäillään lapsensa tapon yrityksestä, on valmistunut · Länsi-Uudenmaan poliisilaitos