Espoon seurakunnat avaavat harrastushaut alakoululaisille – tarjolla maksuttomia kerhoja ja leirejä
Espoon seurakuntayhtymä järjestää syksyllä monipuolista ja edullista vapaa-ajantoimintaa 7–12-vuotiaille lapsille ympäri kaupunkia. Toimintaan voivat osallistua kaikki espoolaiset perheet riippumatta kirkon jäsenyydestä.
Julkaistu 21.8.2026 klo 06.46

Espoon seurakuntayhtymän tiedotteen mukaan ilmoittautuminen syksyn harrastusryhmiin, kerhoihin ja leireille alkaa verkossa elokuun lopulla ja syyskuun alussa. Tarjolla on laaja kirjo toimintaa kokkauksesta ja sählystä aina koodaukseen ja kuorolauluun. Suurin osa kerhoista ja iltapäivätoiminnasta on osallistujille täysin maksuttomia, ja joissakin ryhmissä peritään vain pieni materiaali- tai kausimaksu.
Toiminta on suunniteltu tukemaan lasten sosiaalisia suhteita ja tarjoamaan mielekästä tekemistä koulupäivän jälkeen. Esimerkiksi Suvelan kappelin kokkikerhossa ohjaajina toimivat vapaaehtoiset nuoret, mikä tarjoaa lapsille harrastuksen ja nuorille arvokasta työkokemusta. Harrastustoiminta alkaa syyskuun alussa, ja koulujen loma-aikoina seurakunnat järjestävät erillisiä päiväleirejä sekä retkiä esimerkiksi seikkailupuistoihin.
Syksyn ohjelmaan kuuluvat myös suositut ”Yö kirkossa” -tapahtumat 4.–7.-luokkalaisille. Yöpymisretket ja muut leirit ovat maksullisia, ja niiden hinnat vaihtelevat 25 ja 45 euron välillä sisältäen kuljetukset, ruokailut ja vakuutukset. Seurakuntayhtymä muistuttaa, että vähävaraiset perheet voivat hakea maksuvapautusta leirimaksuista. Toimintaan sisältyy yhteisen tekemisen ohella lyhyitä hartaushetkiä.
Lue myös
- Espoolaisen Oilersin voittoputki katkesi Turussa rangaistuslaukauksilla · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Henkilöauto suistui katolleen Espoon Kirstintiellä – yksi loukkaantui vakavasti · 23.10.2026
- Turunväylän ja Kehä I:n liittymässä tietyö lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Kehä I:llä kaista suljettuna Säterinsolmun kohdalla lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Helsingin Kirjatalo muuttuu lauantaina tanssilattiaksi – DJ TBOY soittaa discoa kirjojen keskellä · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Activities, Clubs and Camps for Primary School Children in Espoo · Espoon seurakuntayhtymä