Espoon tietoturvaa analysoidaan ulkopuolisella asiantuntijatyöllä
Espoon tarkastuslautakunta on hyväksynyt tilintarkastusyhteisö BDO Audiator Oy:n lisätyötoimeksiannon kaupungin tietoturva-analyysin toteuttamiseksi. Lautakunta antoi myös lausuntonsa kaupungin vuoden toisesta osavuosikatsauksesta.
Julkaistu 18.9.2026 klo 21.30
Tarkastuslautakunta on antanut suostumuksensa sille, että kaupungin tilintarkastaja avustaa ulkoisen tarkastuksen yksikköä Espoon kaupungin tietoturva-analyysin tekemisessä. Erillinen suostumus tarvittiin, jotta tilintarkastajan riippumattomuus ei vaarannu konsultointitehtävän vuoksi.
Kokouksessa hyväksyttiin myös lausunto vuoden 2026 toisesta osavuosikatsauksesta ja konserniraportista. Lausunnossaan lautakunta arvioi kaupungin asettamien tulostavoitteiden toteutumista sekä keskeisiä taloudellisia tekijöitä. Lausunto etenee seuraavaksi kaupunginvaltuuston käsiteltäväksi syyskuun lopun kokoukseen.
Tarkastuslautakunnan tehtävänä on valvoa, että valtuuston asettamat toiminnalliset ja taloudelliset tavoitteet toteutuvat kaupungin toiminnassa. Tietoturva-analyysi on osa tätä valvontatyötä, jolla varmistetaan kaupungin järjestelmien ja asukkaiden tietojen turvallisuutta.
https://espoo.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20261726
Lue myös
- Uudet pysäköintimaksut käyttöön Tapiolassa ja Otaniemessä lokakuun aikana · 18.9.2026
- Helsingin Munkkiniemeen tulossa vesihuollon saneeraus – HSY käsitteli tulevia suurinvestointeja · 18.9.2026
- Liikenneonnettomuus Kauklahdenväylällä Espoossa · 18.9.2026
- Tapiolan Jousenkaaren koulun tontille nousee asuinkerrostaloja ja uusi päiväkoti · 18.9.2026
- Helsinki luopuu Seuren enemmistöomistuksesta – Päijät-Hämeen hyvinvointialue nousemassa uudeksi osakkaaksi · 17.9.2026
- Poliisi valvoi hevoskuljetuksia Vermossa – useita huomautuksia kaluston kunnosta · 17.9.2026
Keskustelu
Ladataan…