Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KauhajokiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Exän uus ja vanha -komedia saa ensi-iltansa lokakuussa

Neon Teatteri tuo lavalle Minna Koskelan käsikirjoittaman Exän uus ja vanha -komedian, joka saa ensi-iltansa lauantaina 17. lokakuuta. Kauhajoella nähtävä esitys lupaa vauhdikkaita käänteitä, väärinkäsityksiä ja rutkasti huumoria.

Julkaistu 17.9.2026 klo 05.10

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Harrison Keely · CC BY · Wikimedia Commons

Maria Pajula-Ilkan ohjaama näytelmä käsittelee rakkautta ja entisiä kumppaneita persoonallisten hahmojen sekä tunnistettavien sosiaalisten tilanteiden kautta. Rooleissa nähdään Mirva Alanko, Sara Kiskola, Minka Liikala, Miia Mettala ja Ilkka Viitala.

Esitykset alkavat lokakuun puolivälissä ja jatkuvat marraskuun loppuun saakka. Ensi-ilta on lauantaina 17.10.2026 kello 18.00. Tämän jälkeen esityksiä on useina viikonloppuina marraskuun loppuun asti. Esityksen kesto on yksi tunti ja 45 minuuttia.

Peruslipun hinta on 25 euroa, ja eläkeläisille sekä opiskelijoille hinta on 23 euroa. Lipun hintaan sisältyvät myös käsiohjelma ja väliaikatarjoilu. Esitysoikeuksia valvoo Nordic Drama Corner.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kauhajoki – tapahtumat.

Lähde: Kauhajoki – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Exän Uus ja Vanha · Kauhajoki – tapahtumat