Frozen-suurmusikaali saapuu Helsinkiin syksyllä 2027
Helsingin Kaupunginteatteri tuo Disneyn suositun Frozen-musikaalin Suomen ensi-iltaan syyskuussa 2027. Samuel Harjanteen ohjaama tuotanto nähdään teatterin suurella näyttämöllä.
Julkaistu 22.10.2026 klo 06.46

Helsingin Kaupunginteatteri tiedotti, että odotettu Frozen-musikaali saa Suomen ensi-iltansa 9. syyskuuta 2027. Kyseessä on uusi kotimainen tuotanto, jonka visuaalisesta ilmeestä vastaa suomalainen suunnittelijatiimi. Esitys perustuu Disneyn vuonna 2013 julkaistuun hittielokuvaan, ja se on saavuttanut suurta suosiota aiemmin muun muassa Broadwaylla.
Musikaalin ohjaa Samuel Harjanne, jolle Frozen on jo viides Disney-ohjaus. Tarina seuraa kuningatar Elsaa ja hänen sisartaan Annaa Arendellen valtakunnassa. Mukana ovat elokuvasta tutut hahmot, kuten lumiukko Olaf ja Kristoff-eräkävijä poroineen. Musiikkina kuullaan Oscar-palkittujen Kristen Anderson-Lopezin ja Robert Lopezin sävellyksiä, mukaan lukien tunnettu kappale ”Taakse jää”.
Teatterinjohtaja Kari Arffmanin mukaan teos on suunnattu kaikille musikaalien ystäville, ja suositusikäraja on kuusi vuotta. Esityskieli on suomi, mutta esitys tekstitetään sovelluksen avulla myös ruotsiksi ja englanniksi. Orkesteria johtaa kapellimestari Eeva Kontu, ja koreografioista vastaa Jari Saarelainen. Esiintyjävalinnat julkistetaan myöhemmin.
Lipunmyynti esityksiin on jo alkanut. Peruslipun hinta on 99 euroa, ja lapsille sekä opiskelijoille on tarjolla edullisempia lipputyyppejä. Kanta-asiakkaille on tarjolla ennakko-ostajan etuja vuoden 2026 loppuun saakka.
Lue myös
- Helsingin kaupungin työntekijöiden liikunta eläkeiän kynnyksellä on yhteydessä parempaan muistiin · 22.10.2026
- Mustikkamaan liityntäpysäköintialueen hulevesiviemäröinti uudistuu · 22.10.2026
- Helsingin valtuustossa puitiin terveysasemien jonoja ja päihdekuolemien torjuntaa · 21.10.2026
- Iida Karhunen avaa kilpailukautensa Helsingin jäähallissa marraskuussa · 21.10.2026
- Kaivopuiston perinteiset haravointitalkoot päättyvät – viimeinen kerta marraskuun alussa · 21.10.2026
- Kuopiolaissyntyinen Tommi Miettinen nousee HIFK:n päävalmentajaksi · 21.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Helsingin Kaupunginteatteri tuo syksyllä 2027 Suomen ensi-iltaan odotetun ja toivotun Frozen-musikaalin · Helsingin Kaupunginteatteri