Hailuodon jaosto vaatii kaavoitusprosessin aukikirjoittamista – ”Ei ole toteutunut aikaisemmin säädetyllä tavalla”
Hailuodon kunnan konserniohjauksen sekä sisäisen valvonnan, riskienhallinnan ja sopimushallinnan jaosto vaatii korjauksia kunnan hallintoon ja prosesseihin. Jaosto antoi kokouksessaan useita kriittisiä lausumia koskien kunnan riskienhallinnan toteumaa vuonna 2025.
Julkaistu 17.3.2026 klo 00.00
Jaosto linjasi peruskunnan riskienhallinnan toteumasta, että kunnan maapoliittisen toteuttamisohjelman päivitykseen on sisällytettävä kaavoitusprosessin aukikirjoittaminen vuokaavioineen ja teksteineen. Jaoston mukaan kunnan kaavoitusprosessi ei ole aikaisemmin toteutunut käytännössä säädetyllä tavalla. Lisäksi jaosto kiirehtii kunnan vastaanottamien testamentti- ja lahjoitusvarojen säätiöittämistä edunvalvontatehtävänä.
Myös päätöksenteon valmistelua halutaan tiukentaa. Jaosto edellyttää, että päätösten vaikutusten ennakkoarvioinnin kirjallista toteuttamista osana valmistelu- ja päätöksentekoprosesseja on edelleen tehostettava. Valmisteilla olevaan henkilöstöohjelmaan puolestaan vaaditaan hyvän henkilöstöjohtamisen mallia sekä toimintamallin toteutumisen seurantaa.
Kokouksessa käsiteltiin myös tytäryhtiö Hailuodon Vesihuolto Oy:n tilannetta. Vesiyhtiön todettiin saavuttaneen tavoittelemansa nollatuloksen, sillä sen tilikauden tulos oli noin 4 900 euroa voitollinen. Marjaniemen pohjavedenottamon täysimääräisen käyttöönoton kerrottiin tapahtuvan kevään 2026 aikana.
Hailuodon kunta on myös käynnistämässä konserniohjeensa päivittämistä, sillä kunnan uusi kiinteistöyhtiö, Hailuodon Vuokrakiinteistöt Oy, aloittaa toimintansa vuoden 2026 aikana. Päivitystyön määräajaksi asetettiin vuoden 2026 loppu.
https://hailuoto.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026138
Lähde: Hailuoton Konserniohjauksen sekä sisäisen valvonnan, riskienhallinnan ja sopimushallinnan jaosto pöytäkirja 17.3.2026.
Keskustelu
Ladataan…