Halsualle suunnitteilla kansainvälisen mittaluokan datakeskus – kunnanhallitus käynnisti asemakaavoituksen
Halsuan kunnanhallitus on päättänyt käynnistää asemakaavan laatimisen Halsua Data Center Oy:n esittämän datakeskushankkeen mahdollistamiseksi. Hanke tähtää merkittävän, kansainvälisen mittaluokan datakeskuskokonaisuuden rakentamiseen Kettukankaan alueelle.
Julkaistu 18.6.2026 klo 19.01
Greensky Group Oy:n hankeyhtiö Halsua Data Center Oy esittää noin 300 hehtaarin laajuiselle alueelle datakeskusta, jonka teho olisi arviolta 250–500 MW. Tavoitteena on vahvistaa Halsuan asemaa investointi- ja energiainfrastruktuurikuntana sekä tukea kunnan elinvoimaa pitkällä aikavälillä.
Hanke sisältää datakeskusrakennusten lisäksi alueen sisäiset tie- ja sähkönsiirtoyhteydet, liitynnän kantaverkkoon, varavoimajärjestelmän ja mahdollisen akkuenergiavaraston. Kokonaisuus suunnitellaan energiatehokkaaksi ja skaalautuvaksi, ja siinä huomioidaan vahvasti ESG-näkökulmat. Kaava-alueen tarkka rajaus ja rakennusten sijoittelu täsmentyvät suunnittelun edetessä.
Datakeskuksen sijainti Kettukankaan alueella on valittu tarkoituksenmukaisuuden perusteella. Alue sijaitsee Halsua–Lestijärvi-tien varressa, ja sen eteläpuolelle on rakenteilla OX2:n tuulivoima-alue sekä suunnitteilla Fingridin sähköasema. Tämä mahdollistaa puhtaan sähkön tehokkaan ja välittömän siirron datakeskuksen käyttöön ilman laajoja uusia johtokäytäviä, mikä vähentää maisema- ja ympäristövaikutuksia. Hankkeelle on solmittu esisopimukset maanomistajien kanssa.
Kunnanhallitus arvioi hankkeen kuntastrategian toteutumisen kannalta positiiviseksi. Päätös kaavoituksen käynnistämisestä oli yksimielinen.
Lähde: Halsuan Kunnanhallitus pöytäkirja 10.6.2026. https://halsua-julkaisu.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=1027
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kunnanhallitus: 8/2026 10.6.2026 18:00 · Halsua