Hämeenlinnan jätevesien lämpö lämmittää jatkossa koteja – uusi laitos käynnistyi Paroisilla
Hämeenlinnan Paroisilla on otettu käyttöön uusi lämpöpumppulaitos, joka kerää talteen puhdistetun jäteveden lämpöenergiaa kaukolämpöverkkoon. Järjestelmä pystyy kattamaan yli kymmenen prosenttia koko kaupungin kaukolämmön tarpeesta.
Julkaistu 9.7.2026 klo 06.46

Energiayhtiö Loimua tiedotti alkukesällä käynnistyneestä hankkeesta, jossa Hämeenlinnan Seudun Veden (HS-Vesi) puhdistamolta poistuva lämpö otetaan hyötykäyttöön. Aikaisemmin jäteveden sisältämä energia on päätynyt hukkaan Vanajanveteen, mutta nyt se siirretään suurilla lämpöpumpuilla kaukolämpöverkkoon.
Uusi laitos ja sen yhteydessä toimiva sähkökattila voivat tuottaa vuosittain noin 50 000 megawattituntia lämpöä. Puhdistettu jätevesi on lämpötilaltaan 8–20-asteista, mikä tekee siitä tehokkaan energianlähteen. Kovimmilla pakkasilla lämpötilaa voidaan nostaa sähkökattilalla jopa 115 asteeseen, jotta se riittää kaukolämpöasiakkaiden tarpeisiin.
Seuraavassa vaiheessa energiantuotantoa on tarkoitus laajentaa hyödyntämällä jätevesilietteestä syntyvää biokaasua. Loimua ja HS-Vesi ovat sopineet biokaasukattilan rakentamisesta, jonka on määrä valmistua vuoden 2028 alkuun mennessä. Tämä liittyy laajempaan Paroisten puhdistamon lietteenkäsittelyn uudistukseen.
Hanke on saanut tukea Euroopan unionin NextGenerationEU-rahoituksesta. Vastaavanlainen hukkalämpöä hyödyntävä ratkaisu on otettu Hämeenlinnassa käyttöön aiemmin tänä vuonna myös SSAB:n tehtaan yhteydessä.
Lue myös
- Koululaisten Move-mittaukset otetaan tehokkaampaan käyttöön Hämeenlinnassa ja lähikunnissa · 21.8.2026
- Hämeenlinnalaisille tarjolla nopeaa keskusteluapua arjen haasteisiin ilman asiakkuutta · 21.8.2026
- Joensuussa järjestetään syyskuussa nuorten Metso-leiri · 21.8.2026
- Sastamalan teillä päällystystöitä viikolla 35 – varaudu matka-aikojen pidentymiseen · 21.8.2026
- Poliisi otti kiinni oppilaan ammattiopisto Tavastialla koulu-uhkauksen vuoksi · 20.8.2026
- Kanta-Hämeen hyvinvointialueen johtajaylilääkärin paikka veti puoleensa yli 20 hakijaa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…