Hämeenlinnan vanhusneuvosto haluaa lakkauttaa vaikuttajaraadin ja kasvattaa omaa budjettiaan
Hämeenlinnan vanhusneuvosto esittää kaupunginhallitukselle Ikäihmisten vaikuttajaraadin toiminnan lopettamista ja tehtävien siirtämistä neuvoston hoidettavaksi. Samalla neuvosto hakee budjettinsa kasvattamista ja jäsenmääränsä lisäämistä.
Julkaistu 7.5.2026 klo 00.00

Vanhusneuvoston mukaan muutoksen tavoitteena on selkeyttää ikäihmisten vaikuttajaryhmien roolia kaupungissa. Nykyisin vaikuttajaraadille ei ole löytynyt uutta vetäjää, ja sen tehtäviä on hoitanut eläkeläisjärjestöjen verkosto, jonka jäsenistö on jo valmiiksi edustettuna vanhusneuvostossa. Neuvosto katsoo voivansa jatkossa toimia keskitetysti ikäihmisten sanansaattajana.
Tehtävien siirron myötä vanhusneuvosto ottaisi vastuulleen erilaisten kuulemis- ja osallisuustilaisuuksien sekä yleisötapahtumien järjestämisen. Jotta uudet tehtävät voidaan hoitaa, neuvosto esittää kaupungille budjetin korottamista ja jäsenmäärän laajentamista. Neuvosto aikoo ottaa myös aiempaa suuremman roolin lokakuun vanhusten viikon järjestelyissä.
Kokouksessa käsiteltiin myös kaupunkisuunnittelua. Vanhusneuvosto totesi, ettei sillä ole huomautettavaa Rauhankatu 14:n uuden seurakuntatalon rakentamissuunnitelmiin tai Vuorentaan koulun alueen asemakaavan muutokseen. Lisäksi neuvosto päätti aloittaa oman blogin ja esitteen tuottamisen viestinnän tehostamiseksi.
https://hameenlinna.tweb.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=11464
Lue myös
- Oma Hämeen talousvaikeudet syvenevät – säästötoimet eivät riitä kattamaan vajeita · 23.10.2026
- Helsingin poliisi etsii kadonnutta miestä – havaintoja tehty Tampereella ja Hämeenlinnassa · 23.10.2026
- Hämeenlinnalaisperheeseen syntyi Kanta-Hämeen vuoden tuhannes vauva · 23.10.2026
- Hämeenlinnalaisia varoitetaan suun terveydenhuollon nimissä lähetetyistä huijausviesteistä · 21.10.2026
- XXL laajentaa Hämeenlinnaan – Tiiriöön suunniteltu myymälä tuo kymmeniä työpaikkoja · 21.10.2026
- Moottoritien kaista suljetaan tietyön vuoksi Hämeenlinnan ja Janakkalan välillä lokakuussa · 20.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Vanhusneuvosto: 3/2026 7.5.2026 10:00 · Hämeenlinna