Haminan yli 60-vuotiaille tarjolla maksutonta tukea aivoterveyteen ja elintapoihin
Haminassa käynnistyy elokuun aikana uusia aivoterveysryhmiä, jotka on suunnattu kaikille 60 vuotta täyttäneille asukkaille. Maksuttomissa ryhmissä keskitytään muistin vireyden ylläpitämiseen, terveellisiin elämäntapoihin ja arjessa jaksamiseen.
Julkaistu 6.8.2026 klo 12.45

Kymenlaakson hyvinvointialue tiedottaa järjestävänsä uusia hyvinvointiryhmiä eri puolilla maakuntaa. Haminassa aivoterveysryhmät kokoontuvat sekä keskustassa että Summassa. Ryhmätapaamisia on yhteensä 15 kertaa, ja niiden tavoitteena on pienentää muistisairauksien riskiä vertaistuen ja asiantuntijatiedon avulla.
Toiminta on tarkoitettu asukkaille, jotka haluavat vahvistaa omaa hyvinvointiaan ja oppia lisää esimerkiksi aivotreenistä, liikunnasta ja ravitsemuksesta. Ennen ryhmään ilmoittautumista osallistujat tekevät muistisairauksien riskitestin hyvinvointialueen verkkosivuilla. Ilmoittautuminen ryhmiin on parhaillaan käynnissä.
Haminan aivoterveysryhmät ovat osa EELI-hanketta, joka saa rahoituksensa sosiaali- ja terveysministeriöltä. Naapurikunnissa Pyhtäällä, Virolahdella ja Miehikkälässä järjestetään vastaavasti Hyvän olon polku -ryhmiä, jotka kokoontuvat kahdeksan kertaa puolen vuoden aikana.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kymenlaaksossa alkaa uusia hyvinvointiryhmiä yli 60-vuotiaille · Kymenlaakson hyvinvointialue