Hammaslahden tietyö kaventaa kaistoja ja kevyen liikenteen väyliä syksyllä 2026
Joensuun Hammaslahdessa alkaa syyskuun lopulla tietyö, joka vaikuttaa liikenteeseen tiellä 4846 noin kuukauden ajan. Työmaa aiheuttaa kavennuksia sekä ajokaistoille että jalankulun ja pyöräilyn väylille.
Julkaistu 26.9.2026 klo 12.04

Fintrafficin liikennedatan mukaan tietyö sijaitsee tiellä 4846 Haavanpään ja Hammaslahden välisellä osuudella. Työalue alkaa noin 100 metrin päässä Hammaslahdesta ja jatkuu sadan metrin matkan Ketsun suuntaan.
Remontti alkaa 27. syyskuuta 2026 ja sen arvioidaan kestävän lokakuun 30. päivään saakka. Autoilijoiden on syytä varautua tavanomaista kapeampiin ajokaistoihin työmaan kohdalla.
Myös kevyen liikenteen käyttäjille aiheutuu haittaa, sillä jalankulku- ja pyörätie on työn aikana joko kavennettu tai kokonaan suljettu. Liikkujien kannattaa noudattaa alueella erityistä varovaisuutta muuttuneiden järjestelyjen vuoksi.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50471234
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kuopiossa marssitaan lauantaina Viiankiaavan suojelualueen puolesta · 24.9.2026
- Pieksämäen ja Keski-Savon junayhteyksiin haetaan parannusta uudella sopimuksella · 23.9.2026
- Joensuussa kokeillaan uutta menetelmää nuorten haastavan käytöksen tueksi · 22.9.2026
- Tiede valtaa Jyväskylän laboratoriot ja kampukset syyskuun lopulla · 21.9.2026
- Kaksi miestä otettu kiinni Joensuun keskustassa tapahtuneen puukotuksen vuoksi · 21.9.2026
- Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta Joensuussa · 20.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 4846, Joensuu. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)