Hannu Lampinen luennoi ajoneuvohistoriasta Vesannon Kirjastokammarissa
Autoentusiasti ja museoajoneuvotarkastaja Hannu Lampinen saapuu Vesannon Kirjastokammariin kertomaan ajoneuvohistoriasta ja museoautoista.
Julkaistu 27.8.2026 klo 05.41

Vesannon kunnankirjasto järjestää teemaillan, jossa sukelletaan autojen historiaan otsikolla ”Cugnot’sta ABS:ään”. Sonkarinkylällä asuva asiantuntija Hannu Lampinen jakaa tilaisuudessa tietoa ja tarinoita ajoneuvokehityksen vaiheista.
Tilaisuus pidetään Kirjastokammarissa, jonne on kulku kirjaston takaoven kautta Säästökulman rakennuksen takaa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Luento tarjoaa paikallisille asukkaille ja tekniikasta kiinnostuneille mahdollisuuden kuulla syvällistä tietoa museoajoneuvoista ja niiden tarkastustoiminnasta.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Vesanto – tapahtumat.
Lähde: Vesanto – tapahtumat
Lue myös
- Vesannon-Tervon Sydänyhdistyksen kerho kokoontuu Kirjastokammarissa · 22.10.2026
- Vesannon kirjastossa tarjotaan maksutonta palveluohjausta marraskuussa · 22.10.2026
- Toimittaja Maarit Tastula vierailee Vesannon Kirjastokammarissa · 22.10.2026
- Vesannon Valossa neulotaan ja seurustellaan parillisten viikkojen maanantaisin · 15.10.2026
- Vesannon Valossa neulotaan ja seurustellaan maanantaisin · 15.10.2026
- Käsityöharrastajat kokoontuvat Vesannon Valossa maanantaisin · 15.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Hannu Lampisen luento Cugnot’sta ABS:ään – tarinointia ajoneuvohistoriasta Kirjastokammarissa · Vesanto – tapahtumat