Harvinainen valko-otsalepinkäinen houkuttelee lintuharrastajia Virolahden kirkolle
Virolahden hautausmaalla elokuussa tehty harvinainen lintuhavainto on saanut sadat bongarit liikkeelle. Osa harrastajista on jopa yöpynyt paikalla nähdäkseen vilauksen valko-otsalepinkäisestä.
Julkaistu 19.9.2026 klo 12.00

Virolahden kirkon ympäristö on täyttynyt lintuharrastajista sen jälkeen, kun alueella havaittiin harvinainen valko-otsalepinkäinen. Harvinainen vieras on houkutellut paikalle satoja ihmisiä.
Bongareiden suuri määrä näkyy erityisesti kirkon parkkipaikalla, jossa osa harrastajista on viettänyt yönsä odottaessaan linnun näyttäytymistä. Vaikka väkeä on paljon, hautausmaan rauhaa on pyritty kunnioittamaan. Esimerkiksi arkkua haettaessa lintuharrastajat poistuvat paikalta antaakseen tilaa saattoväelle.
Valko-otsalepinkäinen on Suomessa poikkeuksellinen vieras, mikä selittää lintuharrastajien suuren kiinnostuksen. Havainto tehtiin elokuun aikana, ja se on herättänyt laajaa huomiota luontoharrastajien keskuudessa.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Kymenlaakson hyvinvointialue suunnittelee uusia yt-neuvotteluja – tavoitteena johtoportaan remontti · 22.10.2026
- Lauttarannan kotiutusyksikköä esitetään suljettavaksi – tavoitteena miljoonasäästöt · 22.10.2026
- Poliisi selvittää Virolahdelta löytyneiden aseiden ja räjähteiden määrää · 13.10.2026
- Kymenlaakson pelastustoimen suuntaviivat vuosille 2027–2030 aluevaltuuston päätettäväksi · 12.10.2026
- Virolahdelta löytyi aseita ja räjähteitä omakotitalon alueelta · 9.10.2026
- Pyhtään terveysasema ja neuvola lakkautuslistalla – hyvinvointialueen yt-neuvottelut toivat rajuja säästöesityksiä · 7.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Harvinainen lintu on tuonut satoja bongareita Virolahden hautausmaalle: ”Arkkua haettaessa ihmiset poistuvat” · Yle Uutiset · Pääuutiset