Heimolan avantouintikausi käynnistyy Juupajoella lokakuussa
Juupajoen Heimolassa aloitetaan säännölliset avantouintivuorot perjantaina 23. lokakuuta. Heimolan rantasauna lämpiää syyskauden ajan perjantai-iltaisin kello 17–19.
Julkaistu 14.9.2026 klo 05.07

Avantouimarit pääsevät nauttimaan puusaunan löylyistä ja kylmistä kylvyistä Heimolassa 23. lokakuuta alkaen. Syyskausi jatkuu aina 18. joulukuuta saakka. Kauden aloitusilta järjestetään yhteistyössä Juupajoki, meidän luonto -hankkeen kanssa, ja tuolloin saunominen on kävijöille maksutonta.
Muina perjantaina saunamaksu on 4 euroa kerralta. Osallistujilla on mahdollisuus sopia keskenään lämmitysvuoroista ja muista käytännön järjestelyistä. Toiminta on suunnattu kaikille talviuinnista kiinnostuneille, ja se tarjoaa tavan tutustua uuteen harrastukseen tai viritellä kehoa talvikautta varten.
Joulutauon jälkeen avantouinnit jatkuvat Heimolassa jälleen tammikuun alusta huhtikuun alkuun saakka samalla aikataululla.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Juupajoki – tapahtumat.
Lähde: Juupajoki – tapahtumat
Lue myös
- Juupajoen kutsunnat järjestetään lokakuun lopulla koulukeskuksessa · 14.9.2026
- Juupajoen vanhusten viikon retki suuntaa Kangasalan Mobiliaan lokakuussa · 14.9.2026
- Korkeakosken sahalla järjestetään avoimien ovien päivä syyskuussa · 10.9.2026
- Nälkäpäivän tapahtuma ja soppatykki Juupajoen torilla · 10.9.2026
- Nuorille suunnattu airsoft- ja luontovuorokausi Heimolassa · 7.9.2026
- Juupajoella valmistaudutaan avantokauteen saunailtojen ja terveysluentojen merkeissä · 7.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Avantouintikausi Heimolassa perjantaisin 23.10.-18.12. · Juupajoki – tapahtumat