Heinijänkäntiellä tietyö heinäkuussa 2026 – nopeusrajoitukset ja kapeat kaistat hidastavat liikennettä
Tornion Heinijänkäntiellä tehdään tietyötä heinäkuun lopulla 2026, mikä tuo alueelle tilapäisiä liikennerajoituksia. Työmaa sijaitsee Liakan ja Yliliakan välisellä tieosuudella.
Julkaistu 27.7.2026 klo 18.00

Heinijänkäntiellä (tie 19538) aloitetaan tietyöt maanantaina 27. heinäkuuta 2026. Fintrafficin liikennetietojen mukaan työmaa sijaitsee noin 4,8 kilometrin päässä Liakasta Yliliakan suuntaan. Huoltotyöt vaikuttavat liikenteeseen noin sadan metrin mittaisella alueella.
Autoilijoiden on syytä varautua tavanomaista hitaampaan etenemiseen, sillä alueella on käytössä alennettu nopeusrajoitus ja ajokaistat ovat tavallista kapeammat. Työmaalla liikkuu myös hitaasti etenevää huoltokalustoa.
Liikennerajoitusten on arvioitu päättyvän tiistaina 28. heinäkuuta 2026.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Maunujokeen pudonnut metsästäjä löytyi menehtyneenä – Kemissä jäi kiinni kortiton sarjakuljettaja · 22.8.2026
- Tornionjoen vedenpinta nousi kevättulvan lukemiin – poikkeukselliset sateet piinaavat aluetta · 21.8.2026
- Torniossa murtauduttiin liiketilaan ja nuorta miestä lyötiin Satamakadulla · 16.8.2026
- Keminmaan Mykänmaalle suunnitellaan suurta datakeskusta – ympäristövaikutusten arviointi alkaa · 12.8.2026
- Keminmaan Sarvenmaalle suunnitellaan jättimäistä datakeskusta – ympäristövaikutusten arviointi alkaa · 12.8.2026
- Tulli aloittaa junamatkustajien valvonnan Torniossa elokuussa 2026 · 6.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 19538, eli Heinijänkäntie, Tornio. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)