Heinolan 250-vuotisjuhlaa juhlistetaan lukumaratonilla WPK-talolla
Heinolan kaupunki järjestää 250-vuotisjuhlansa kunniaksi lukumaratonin, jossa luetaan paikallisia tekstejä yli vuorokauden ajan.
Julkaistu 17.9.2026 klo 05.03

Lukumaraton alkaa WPK-talolla 9. lokakuuta kello 9.00 ja päättyy seuraavana päivänä kello 10.00. Tapahtuma on osa kaupungin juhlavuotta sekä lukustrategiaan kuuluvaa toimenpideohjelmaa. Teemana on ”Lukeminen on jokaisen oikeus”. Paikan päällä tapahtuvan luennan lisäksi tilaisuutta voi seurata suorana lähetyksenä kaupungin YouTube-kanavalta.
Vuorokauden aikana ääneen luetaan tekstejä, jotka ovat joko heinolalaisten kirjoittamia tai kertovat Heinolasta. Lukijoiksi on kutsuttu laaja joukko kaupunkilaisia sekä julkisuudesta tuttuja heinolalaisia. Tavoitteena on, että mahdollisimman moni asukas löytäisi lukijoiden joukosta itselleen samaistumiskohteen.
Tempauksella halutaan kannustaa kaikkia kaupunkilaisia lukemisen pariin ja osoittaa yhdessä tekemisen voimaa. Heinolan kaupungin mukaan tapahtuma on osa kaupungin lukustrategiaa ja juhlavuoden ohjelmaa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Heinola – tapahtumat.
Lähde: Heinola – tapahtumat
Lue myös
- Päijät-Hämeen hyvinvointialue suunnittelee yt-neuvotteluja – tavoitteena lähes 180 henkilötyövuoden vähennykset · 14.9.2026
- Marianne Faithfull -dokumentti Broken English nähdään Heinolan elokuvakerhossa · 14.9.2026
- Jyrängön nykyhetkeä ja tulevaisuutta pohditaan asukasillassa marraskuussa · 14.9.2026
- Tytöille suunnattu maksuton luistelu- ja ringettekurssi alkaa Heinolassa · 14.9.2026
- Karjalaiset Iltamat tuovat Erkki Liikasen ja kansantanssia Heinolan lukiolle · 14.9.2026
- Päijät-Hämeen yrityksille luvassa helpotusta investointeihin – EU:n tukisäännöt saattavat muuttua · 10.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Heinola 250 vuotta -lukumaraton · Heinola – tapahtumat