Heinolan järjestötoimijat kokoontuvat lukiolle marraskuun alussa
Heinolan kaupunki kutsuu paikalliset yhdistykset, seurat ja järjestöt yhteiseen iltaan Heinolan lukiolle maanantaina 2. marraskuuta.
Julkaistu 1.10.2026 klo 05.04

Järjestöjen ilta järjestetään Heinolan lukiolla, jossa tilaisuus alkaa kahvitarjoilulla kello 17.00. Varsinainen yhteinen ohjelma käynnistyy kello 17.30. Illan aikana paikalliset toimijat pääsevät tapaamaan toisiaan, vaihtamaan kuulumisia ja keskustelemaan järjestötoiminnan kehittämisestä Heinolassa.
Tilaisuudessa käsitellään ajankohtaisia asioita ja pureudutaan erityisesti järjestöavustusten käytäntöihin. Keskustelun pohjana käytetään ennakkokyselyä, jolla kerätään kokemuksia ja kehittämisehdotuksia kaupungin avustusmalleista. Heinolan kaupungin mukaan kyselyyn toivotaan vastauksia lokakuun 26. päivään mennessä.
Tapahtuma on suunnattu kaikille heinolalaisille yhdistys- ja järjestöaktiiveille. Keskusteluun voi osallistua, vaikka ei olisi vastannut ennakkokyselyyn, ja vastaavasti kyselyyn voi vastata, vaikka ei pääsisi paikalle itse tilaisuuteen.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Heinola – tapahtumat.
Lähde: Heinola – tapahtumat
Lue myös
- Liikkuva senioripiste tarjoaa neuvontaa ja kohtaamisia · 22.10.2026
- Heinolan Isiäisen ja Kotajärven vesien kunnostushankkeesta järjestetään aloitusinfo · 22.10.2026
- Sunnuntaiaamut täyttyvät perheliikunnasta Heinolassa · 22.10.2026
- Kyläpirtillä kokoonnutaan yhteiseen käsitöiden ja ideoinnin iltaan · 22.10.2026
- Liikkuva senioripiste tarjoaa neuvontaa ja kohtaamisia · 22.10.2026
- Pizzeria Rapakiven avajaisia juhlistetaan lauantaina livemusiikin tahdissa · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Järjestöjen ilta · Heinola – tapahtumat