Heli Laaksosen taidenäyttely tuo kierrätystaidetta ja huumoria Naantaliin
Runoilijana tunnettu Heli Laaksonen esittelee kuvataidettaan Naantalin taidehuoneella heinä-elokuussa 2026. Näyttely yhdistelee naivismia, luonnonläheisyyttä ja kierrätysmateriaaleja leikkisällä otteella.
Julkaistu 21.7.2026 klo 08.45

Naantalin kaupunki tiedottaa, että Heli Laaksosen ”Mitä sun päässäs oikke liikkus?” -näyttely on esillä Mannerheiminkadun taidehuoneella 21.7.–9.8.2026. Teoksissa hyödynnetään monipuolisesti arjen käyttöesineitä ja kierrätysmateriaaleja, kuten margariinirasioiden kansia ja parkkikiekkoja. Näyttelyn avajaisia vietetään tiistaina 21. heinäkuuta kello 19.
Kuvataiteilijana Laaksonen on hakenut oppia muun muassa Turun piirustuskoulusta ja Rauman taidegraafikoilta. Hänen tuore koulutuksensa luonto- ja ympäristöneuvojana heijastuu teosten aiheisiin, joissa esiintyy usein eläimiä ja kasveja. Yksi näyttelyn erikoisuuksista on Presidenttilinnut-sarja, jossa esimerkiksi tasavallan presidentti Alexander Stubb on saanut lintuhahmon.
Näyttely on avoinna yleisölle tiistaista sunnuntaihin kello 11–18. Teoskokonaisuus on kuvailtu tyyliltään naivistiseksi ja sadunomaiseksi, mutta se sisältää myös lempeää kantaaottavuutta luonnon puolesta.
Lue myös
- Naantalin Kultarantaan kutsuttiin 50 lasta liikkumaan presidenttiparin kanssa · 23.8.2026
- Raumalle jättipotti Lotosta – mobiilipelaaja voitti kuusi miljoonaa euroa · 22.8.2026
- Sohan tiellä Raumalla alkaa tietyö – liikenne pysäytetään ajoittain · 22.8.2026
- Naantalin nuoret saavat oman mopotallin Murikkoon · 20.8.2026
- Rauman Kela-palvelupisteen merkitys kasvaa Uudenkaupungin toimipisteen sulkeutuessa · 20.8.2026
- Naantali-päivä täyttää keskustan sunnuntaina – ohjelmaa tarjolla vauvasta vaariin · 19.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Heli Laaksosen ”Mitä sun päässäs oikke liikkus?” -näyttely avautuu Naantalin taidehuoneella · Naantalin kaupunki