Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Helsingin diabeteskeskuksen palvelut keskittyvät Herttoniemeen ja Meilahteen

Helsingin diabeteskeskus on tiivistänyt toimintansa kahteen toimipisteeseen elokuun alusta alkaen. Samalla Kalasataman ja Vuosaaren toimipisteiden toiminta on päättynyt.

Julkaistu 11.8.2026 klo 16.45

Kuva: Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Kuva: Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala Kuva: Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala · Lehdistökuva · STT Info

Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan mukaan diabeteskeskuksen palvelut on keskitetty maanantaista 3. elokuuta 2026 alkaen kahteen osoitteeseen. Muutoksen myötä kaupunkilaiset saavat jatkossa diabeteksen hoitoon liittyvää palvelua joko kaupungin itäisestä tai läntisestä toimipisteestä.

Idän toimipiste palvelee asiakkaita Herttoniemessä Siilikujalla. Lännen toimipiste sijaitsee puolestaan Meilahdessa Paciuksenkadulla. Aiemmin käytössä olleet tilat Kalasatamassa ja Vuosaaressa eivät ole enää diabeteskeskuksen käytössä.

Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunta aloitti samalla syyskautensa tiistaina 11. elokuuta pidetyssä kokouksessa. Lautakunnan päätöstiedotteet julkaistaan kaupungin verkkosivuilla.

Lähde: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala

Lähde: Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 11.8. kokouksen päätöstiedote · Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala