LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Helsingin Halkolaiturin purjelaivasatama sai jatkoaikaa vuoden 2026 loppuun

Helsingin kaupunki on myöntänyt Helsingin Purjelaivasatamayhdistys ry:lle uuden vuokrasopimuksen Pohjoisrannan Halkolaiturin alueesta. Sopimus mahdollistaa perinteisen venesatamatoiminnan jatkumisen kesäkuusta 2025 alkaen.

Julkaistu 27.10.2026 klo 12.36

Kuvituskuva: Helsinki
Kuvituskuva: Helsinki Kuva: Alvesgaspar · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Helsingin kaupungin ulkoilupalvelupäällikkö on tehnyt päätöksen vuokrata Halkolaiturista yli 5 600 neliömetrin suuruisen alueen purjelaivayhdistyksen käyttöön. Kaupungin päätöksen mukaan uusi vuokrakausi käynnistyy kesäkuun alussa 2025 ja kestää vuoden 2026 loppuun saakka.

Vuokrattava kokonaisuus käsittää sekä maa-alueen että varsinaiset laituripaikat. Kaupunki perii maa-alueesta noin 6 325 euron vuosivuokraa, ja laituripaikkojen hinta on asetettu 14 040 euroon vuodessa. Laiturivuokraan lisätään voimassa oleva arvonlisävero.

Päätös perustuu yhdistyksen toukokuussa jättämään hakemukseen. Sopimus on määräaikainen ja se päättyy ilman erillistä irtisanomista. Alue on tarkoitettu nimenomaan veneily- ja venesatamatoiminnan tarpeisiin Pohjoisrannan ympäristössä.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Lähde: Helsingin kaupunki

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Laiturialueen vuokrasopimus Helsingin Purjelaivasatamayhdistys ry:n kanssa Pohjoisrannan Halkolaiturista · Helsingin kaupunki