Helsingin Jäätelötehdas luopuu kahdesta suositusta kioskipaikastaan Kruununhaassa ja Kaivopuistossa
Helsingin Jäätelötehdas Oy on irtisanonut kaksi kaupungilta vuokraamaansa kioskipaikkaa Tervasaarenkannaksella ja Kaivopuistossa. Sopimukset päättyvät elokuun lopussa 2026.
Julkaistu 30.6.2026 klo 18.35

Helsingin kaupungin tekemän päätöksen mukaan Helsingin Jäätelötehdas Oy on luopumassa kahdesta keskeisellä paikalla sijaitsevasta kioskipaikastaan. Irtisanominen koskee Kruununhaassa Tervasaarenkannaksella sijaitsevaa noin 10 neliömetrin aluetta sekä Kaivopuistossa Neitsytpolun ja Ehrenströmintien risteyksessä sijaitsevaa vastaavan kokoista paikkaa.
Yhtiö ilmoitti vuokrasopimusten päättämisestä toukokuun lopussa 2026. Kaupungin maa- ja vesialueiden vuokraustiimi on merkinnyt irtisanomiset tiedoksi, ja molemmat vuokraukset päättyvät virallisesti 31. elokuuta 2026.
Kioskipaikat ovat olleet osa kaupungin vuokraamaa yleistä maa-aluetta, ja niiden käytöstä on sovittu kaupunkiympäristön toimialan kanssa. Päätöksen sopimusten päättämisestä teki kaupungin tiimipäällikkö delegoidun toimivallan puitteissa.
Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-011068/6225a976-ff92-c1dd-85f4-9f1740200000
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Keskustelu
Ladataan…