Helsingin käräjäoikeus joutuu käsittelemään Eagle S -tankkerin syytteet uudelleen
Helsingin hovioikeus on kumonnut käräjäoikeuden aiemman päätöksen jättää tutkimatta öljytankkeri Eagle S:ään liittyvät syytteet. Tapaus palaa nyt takaisin käräjäoikeuteen.
Julkaistu 27.8.2026 klo 12.00

Helsingin käräjäoikeus joutuu ottamaan uudelleen käsittelyyn syytteet, jotka koskevat Eagle S -öljytankkerin aiheuttamia merikaapeleiden katkeamisia Suomenlahdella. Aiemmin käräjäoikeus oli päättänyt jättää syytteet tutkimatta, mutta hovioikeuden tuore ratkaisu palauttaa asian käräjille.
Syyttäjä on ilmaissut tyytyväisyytensä hovioikeuden päätökseen ja toteaa asian menneen nyt oikein. Tapauksessa on kyse Suomenlahdella tapahtuneista vaurioista, joiden oikeudellinen käsittely jatkuu nyt Helsingissä.
Aiheeseen liittyvät keskeisesti merenkulun säädökset ja kansainvälinen merioikeus. Hovioikeuden päätöksen myötä syytteiden käsittelylle on nyt vahvistettu perusteet.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Helsingin Sanomien uusi evästekäytäntö herättää vastustusta sosiaalisessa mediassa · 24.10.2026
- Töölön katuremontin työntekijät joutuneet häirinnän kohteeksi · 23.10.2026
- Helsinki hakee lähes viittä miljoonaa euroa järjestöjen sote-hankkeisiin · 23.10.2026
- Helsingin työllisyyspalvelut keskittyvät Kamppiin ja Itäkeskukseen · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Lapinlahdenkadulle 12 uutta pysäköintipaikkaa – tavoitteena vähentää läpiajoa · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Yllätyskäänne: Eagle S:n tapaus palaa käräjille – syyttäjä tyytyväinen: ”Asia meni nyt oikein” · Yle Uutiset · Pääuutiset