Helsingin kävelykierrosten kasvu puhuttaa – yrittäjä peräänkuuluttaa selkeitä pelisääntöjä
Helsingin suositut opastetut kävelykierrokset kaipaavat tiukempaa sääntelyä, jotta matkailijat ja asukkaat mahtuvat paremmin samoille kaduille. Alan yrittäjä ehdottaa rajoituksia muun muassa ryhmäkokoihin ja mikrofonien käyttöön.
Julkaistu 1.9.2026 klo 06.00

Kävelykierrosten määrä ja tarjonta ovat laajentuneet Helsingissä merkittävästi viime vuosien aikana. Vaikka monipuolistuva matkailu on kaupungille eduksi, on toiminnan kasvu tuonut mukanaan myös haasteita asukkaiden arkeen.
Paikallinen matkailuyrittäjä on nostanut esiin huolen siitä, että suuret turistiryhmät voivat häiritä helsinkiläisten elämää. Ratkaisuksi tilanteeseen toivotaan virallista sääntelyä, joka määrittelisi kierrosten enimmäisryhmäkoot. Lisäksi yrittäjä toivoo, että oppaiden mikrofonien käyttöä rajoitettaisiin häiriöiden vähentämiseksi.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Helsingin Sanomien uusi evästekäytäntö herättää vastustusta sosiaalisessa mediassa · 24.10.2026
- Töölön katuremontin työntekijät joutuneet häirinnän kohteeksi · 23.10.2026
- Helsinki hakee lähes viittä miljoonaa euroa järjestöjen sote-hankkeisiin · 23.10.2026
- Helsingin työllisyyspalvelut keskittyvät Kamppiin ja Itäkeskukseen · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Lapinlahdenkadulle 12 uutta pysäköintipaikkaa – tavoitteena vähentää läpiajoa · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kävelykierrosten suosio on kasvanut Helsingissä – yrittäjä toivoo sääntelyä: ”Turistit häiritsevät paikallisia” · Yle Uutiset · Pääuutiset