Helsingin metsät ja puistot ovat merkittäviä hiilinieluja – Keskuspuisto ja Koillis-Helsinki korostuvat selvityksessä
Pääkaupunkiseudun metsät ja kaupunkivihreä sitovat tehokkaasti hiiltä, mutta suurin osa hiilivarastoista on kätkeytyneenä metsien maaperään. Helsingin seudun ympäristöpalveluiden tuore selvitys osoittaa, että erityisesti vanhat metsät ja puistot ovat avainasemassa alueen hiilitaseen kannalta.
Julkaistu 17.8.2026 klo 06.45

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on selvittänyt pääkaupunkiseudun maankäyttösektorin hiilitasetta vuosina 2023–2024. Tulosten mukaan metsät muodostavat alueen tärkeimmän hiilinielun, mutta myös kaupunkiympäristön puistoilla ja viheralueilla on huomattava merkitys. Rakennetun ympäristön viherrakenne vastaa noin viidennestä koko seudun hiilinielusta.
Erityisen tehokkaita hiilen sitojia ovat 40–80-vuotiaat kuusikot sekä yli 60-vuotiaat lehtipuumetsät. Helsingissä tällaisia merkittäviä vanhoja metsäalueita sijaitsee etenkin Keskuspuistossa. Hiilivarastojen osalta Koillis-Helsingin laajat kuusimetsät nousevat esiin, sillä lähes kolme neljäsosaa seudun hiilestä on varastoitunut nimenomaan metsiin ja niiden maaperään.
Selvityksessä tarkasteltiin puustoa, maaperää ja matalaa kasvillisuutta. HSY:n asiantuntijat huomauttavat, että vaikka metsät ovat suurin nielu, kaupunkien puistot täydentävät kokonaisuutta merkittävästi. Toisin kuin metsät ja puistot, viljelysmaat toimivat pääkaupunkiseudulla ainoana selkeänä päästölähteenä maanmuokkauksen ja sadonkorjuun vuoksi.
Lue myös
- Espoolaisen Oilersin voittoputki katkesi Turussa rangaistuslaukauksilla · 23.10.2026
- Töölön katuremontin työntekijät joutuneet häirinnän kohteeksi · 23.10.2026
- Helsinki hakee lähes viittä miljoonaa euroa järjestöjen sote-hankkeisiin · 23.10.2026
- Helsingin työllisyyspalvelut keskittyvät Kamppiin ja Itäkeskukseen · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Lapinlahdenkadulle 12 uutta pysäköintipaikkaa – tavoitteena vähentää läpiajoa · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…