Helsinki avasi uuden C-hepatiitin hoitopisteen Alppikadulle
Helsingissä on avattu uusi väliaikainen toimipiste C-hepatiitin matalan kynnyksen testaukseen ja hoitoon. Palvelut laajenivat kesäkuun alussa 2026, ja ne on suunnattu erityisesti vaikeasti tavoitettaville ja asunnottomille henkilöille.
Julkaistu 18.6.2026 klo 14.45

Helsingin sote- ja pelastuspalveluiden uutiskirjeen mukaan uusi C-hepatiitin hoitopiste on aloittanut toimintansa osoitteessa Alppikatu 2. Toimipiste tarjoaa matalan kynnyksen testausta ja hoitoa, ja sen tavoitteena on tavoittaa erityisesti asunnottomia ja muita haavoittuvassa asemassa olevia henkilöitä.
Palvelujen laajentuminen tapahtui kesäkuun 2026 alussa. Uusi toimipiste on väliaikainen ratkaisu, joka parantaa C-hepatiitin hoitoon pääsyä kaupungissa.
Lähde: Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Stadin sote ja brankkari: Uusi toimipiste C-hepatiitin hoitoon · Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala