Helsinki myöntää tukea yksityisen varhaiskasvatuksen avustajapalveluihin
Helsingin kaupunki on päättänyt korvata yksityisille varhaiskasvatuksen palveluntuottajille lapsen tarvitseman avustajapalvelun kustannuksia. Päätöksellä varmistetaan lapsen tarvitseman pedagogisen tuen toteutuminen myös yksityisissä päiväkodeissa.
Julkaistu 3.11.2026 klo 12.36

Helsingin kaupungin pedagogisen asiantuntijatuen päällikkö on tehnyt päätöksen avustajapalveluna järjestettävän tuen korvaamisesta yksityisille palveluntuottajille. Asiasta tiedotti Helsingin kaupunki virallisessa päätösasiakirjassaan.
Käytännössä päätös tarkoittaa, että kaupunki osallistuu kustannuksiin, joita syntyy, kun yksityinen päiväkoti palkkaa avustajan tukemaan lapsen osallistumista varhaiskasvatukseen. Tuen tavoitteena on taata helsinkiläislapsille yhdenvertaiset mahdollisuudet saada tarvitsemaansa apua riippumatta siitä, onko lapsi kunnallisessa vai yksityisessä hoidossa.
Avustajapalvelun järjestäminen on osa laajempaa varhaiskasvatuksen pedagogista tukikokonaisuutta. Päätöksestä vastaa kaupungin varhaiskasvatuksen pedagogisen asiantuntijatuen ja yksityisen varhaiskasvatuksen palveluyksikkö.
Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-017462?paatos=e33f34d1-9a03-ce30-84cf-a1a0fff00000
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Lue myös
- Munkkiniemenbaana siirtyy Paciuksenkadulle – Humallahden siltasuunnitelmasta luovutaan turvallisuussyistä · 3.11.2026
- Siuntion HSL-maksut yli viisinkertaistuivat – Uudenmaan RKP vaatii investointien kustannuksia näkyviin · 3.11.2026
- Humallahden siltahanke perutaan Helsingissä – suunnitelmat kuopataan kustannusten ja luontoarvojen vuoksi · 3.11.2026
- Helsinkiläinen Step Segment ja tamperelainen Hapoclub ottavat mittaa toisistaan 24 tunnin juoksuhaasteessa · 3.11.2026
- Munkkiniemen Kivitorpanaukiolle uusi taideteos yli 200 000 eurolla · 3.11.2026
- Helsinki korvaa yksityisille päiväkodeille lapsiryhmien pienentämisestä koituvia kuluja · 3.11.2026
Keskustelu
Ladataan…