Helsinki säilytti ykkössijansa maailman vastuullisimpana matkailukaupunkina
Helsinki on valittu jo kolmatta kertaa peräkkäin maailman kestävimmäksi matkailukohteeksi kansainvälisessä Global Destination Sustainability -vertailussa. Kaupunki päihitti yli sata muuta kohdetta mittauksessa, jossa arvioitiin muun muassa ympäristötyötä ja sosiaalista vastuullisuutta.
Julkaistu 23.9.2026 klo 10.45

Helsingin kaupunginkanslian tiedottaman tiedon mukaan Helsinki sijoittui ensimmäiseksi Global Destination Sustainability (GDS) -indeksissä, kuten myös vuosina 2024 ja 2025. Vertailussa tarkastellaan matkailukohteiden kestävyyttä yli 70 eri mittarilla neljässä eri kategoriassa. Kaupungin matkailupäällikkö Nina Vesterinen korostaa, että kärkisija on tulosta pitkäjänteisestä yhteistyöstä kaupungin, yritysten ja muiden kumppaneiden välillä.
Paikallisille toimijoille ja asukkaille sijoitus näkyy konkreettisina tekoina, kuten Suomenlinnan suojeluun keskittyvinä kokeiluina ja keskustakirjasto Oodin Helsinki-kaveri -toimintana. Myös majoitusala on kunnostautunut, sillä peräti 98 prosenttia Helsingin suurista hotelleista on saanut ympäristösertifikaatin. Tämä on poikkeuksellisen korkea luku verrattuna Euroopan keskiarvoon, joka on noin kymmenen prosenttia.
Kaupunki jatkaa matkailun kehittämistä muun muassa tekoälyavusteisilla ilmastotyökaluilla ja yhteistyöllä Tampereen kanssa. Tavoitteena on vahvistaa matkailun myönteisiä vaikutuksia asukkaille ja ympäristölle samalla, kun tavoitellaan matkailijoiden viipymän pidentymistä ja ympärivuotista houkuttelevuutta.
Lue myös
- Helsingin vieraskielisten asukkaiden määrä nousemassa lähes neljännesmiljoonaan · 23.9.2026
- Tampereen Tyttöjen Talo ehdolla valtakunnallisen tyttöpalkinnon saajaksi · 23.9.2026
- Helsinkiläiset ryntäsivät varaamaan rokotusaikoja – puhelinpalvelu avautui 65 vuotta täyttäneille · 23.9.2026
- Pihlajasaaren naturistiranta poistuu – suosikkisaarta uudistetaan kasvaville kävijämäärille · 23.9.2026
- Malmin lumenvastaanottopaikan rakennustyömaalta löytyi asbestia ja jätebetonia – lisätöistä yli 31 000 euron lasku · 23.9.2026
- Helsinkiläinen jäätelötehdas suljettiin torakoiden ja homeen vuoksi – kielto voimassa ensi vuoden loppuun · 23.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Helsinki on jälleen kärjessä matkailukohteiden kestävyyttä arvioivassa kansainvälisessä vertailussa · Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia