Helsinkiläiset kummilapset pääsevät katsomaan uudistettua Pekka ja susi -esitystä
Vuosina 2020 ja 2021 syntyneet helsinkiläislapset pääsevät syksyllä kokemaan päivitetyn version klassisesta Pekka ja susi -sadusta. Helsingin kaupunginorkesteri ja Kaupunginteatteri toteuttavat yhteistyössä esityksen, jossa yhdistyvät musiikki, tanssi ja teatteri.
Julkaistu 15.9.2026 klo 08.46

Helsingin kaupunginorkesteri ja Kaupunginteatteri kertovat tiedotteessaan, että Kulttuurin kummilapset -palvelun piirissä olevat lapset kutsutaan seuraamaan Sergei Prokofjevin teokseen pohjautuvaa esitystä syys-lokakuun vaihteessa. Esityksiä järjestetään sekä Musiikkitalossa että Helsingin Kaupunginteatterin suurella näyttämöllä. Vuonna 2020 syntyneiden kummina toimii kaupunginorkesteri ja vuonna 2021 syntyneiden yhtenä kummina kaupunginteatteri.
Uudessa versiossa perinteinen tarina saa rinnalleen Jukka Nykäsen säveltämää uutta musiikkia ja Johanna Elovaaran ohjaamaa liikettä ja tanssia. Lavalla nähdään orkesterin lisäksi muun muassa Satu Sopanen ja Martti Manninen. Teos kertoo rohkeasta Pekasta, joka kohtaa metsästä saapuvan suden maatilan pihapiirissä.
Kulttuurin kummilapsille suunnattujen kutsuvierasesitysten lisäksi tuotannosta järjestetään kaikille avoin yleisöesitys Musiikkitalon konserttisalissa torstaina 17. syyskuuta 2026 kello 18.30.
Kulttuurin kummilapset on Helsingin kaupungin tarjoama maksuton palvelu kaikille vuonna 2020 tai sen jälkeen syntyneille helsinkiläislapsille. Perheet voivat ilmoittautua mukaan toimintaan neuvolakäynnin yhteydessä tai palvelun verkkosivuilla.
Lähde: Helsingin kaupunginorkesteri
Lue myös
- Helsingin vesihuoltoa uudistetaan Munkkiniemessä – HSY valmistelee mittavia investointeja · 15.9.2026
- Kruunuvuorenrantaan nousee uusia valtion tukemia vuokra-asuntoja · 15.9.2026
- Jätkäsaarelaisen taloyhtiön vaatimus vuokranalennuksesta hylättiin – rakennustyömaiden haitat eivät riittäneet perusteeksi · 15.9.2026
- Helsinki valitsi ikääntyneiden hoivapalvelujen tuottajat yli miljardin euron hankinnassa · 15.9.2026
- Helsingin siltaurakoihin muutoksia: Kehä I:n ylittäviin kohteisiin lisätöitä · 15.9.2026
- Helsingin uimahalleihin ja kuntosaleille uudet säännöt – tavoitteena häirinnästä vapaa liikkuminen · 15.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Vuosina 2020 ja 2021 syntyneet helsinkiläiset pääsevät kokemaan musiikin ja teatterin taian · Helsingin kaupunginorkesteri