Henkilöauto törmäsi karhuun Vaalimaanväylällä Virolahdella
Henkilöauto ja karhu kolaroivat Vaalimaanväylällä Virolahdella. Onnettomuudessa ei tullut henkilövahinkoja, mutta karhun epäillään loukkaantuneen.
Julkaistu 22.8.2026 klo 00.30
Kaakkois-Suomen poliisilaitoksen mukaan karhu poistui törmäyksen jälkeen paikalta Nopalan suuntaan ja jatkoi matkaansa pohjoiseen. Poliisi varoittaa, ettei loukkaantunutta eläintä saa lähestyä. Mahdollisista havainnoista pyydetään ilmoittamaan suoraan hätäkeskukseen.
Suurriistavirka-apu (SRVA) aloitti karhun jäljestyksen onnettomuuden jälkeen. Etsinnät jouduttiin keskeyttämään yöllä huonon sään vuoksi, mutta jäljestystä on tarkoitus jatkaa aamun aikana. Poliisi seuraa tilannetta ja tiedottaa asiasta tarvittaessa lisää.
Lähde: https://poliisi.fi/-/virolahdella-liikenneonnettomuudessa-karhu-osallisena
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kaakkois-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Kymenlaakson hyvinvointialue suunnittelee uusia yt-neuvotteluja – tavoitteena johtoportaan remontti · 22.10.2026
- Lauttarannan kotiutusyksikköä esitetään suljettavaksi – tavoitteena miljoonasäästöt · 22.10.2026
- Poliisi selvittää Virolahdelta löytyneiden aseiden ja räjähteiden määrää · 13.10.2026
- Kymenlaakson pelastustoimen suuntaviivat vuosille 2027–2030 aluevaltuuston päätettäväksi · 12.10.2026
- Virolahdelta löytyi aseita ja räjähteitä omakotitalon alueelta · 9.10.2026
- Pyhtään terveysasema ja neuvola lakkautuslistalla – hyvinvointialueen yt-neuvottelut toivat rajuja säästöesityksiä · 7.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Virolahdella liikenneonnettomuudessa karhu osallisena · Kaakkois-Suomen poliisilaitos