Henkilöauto törmäsi valotolppaan Lohikoskentiellä – onnettomuus haittasi liikennettä
Henkilöauto suistui tieltä ja törmäsi valotolppaan Jyväskylän Lohikoskentiellä perjantai-iltapäivänä. Onnettomuus tapahtui lähellä Taulumäentien risteystä ja aiheutti haittaa alueen liikenteelle.
Julkaistu 3.10.2026 klo 06.45

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan hälytys keskisuuresta liikenneonnettomuudesta tuli kello 13.50. Ulosajo tapahtui lähellä Taulumäentien risteystä, ja poliisi ohjasi liikennettä onnettomuuspaikalla.
Tehtävään hälytettiin yhteensä neljä pelastuslaitoksen yksikköä. Pelastustoiminta oli käynnissä iltapäivän aikana auton osuttua valaisinpylvääseen.
Samassa yhteydessä pelastuslaitos raportoi muista maakunnan tehtävistä, kuten sähkökiukaan käryämisestä Petäjävedellä ja ulosajosta Äänekoskella. Jyväskylässä valmistaudutaan myös lokakuun puolivälissä järjestettävään Asunnottomien yöhön, jonka teemana on tänä vuonna miesten asunnottomuus.
Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitoksen tiedote
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Pelastuslaitos hälytettiin Laukaaseen vesipelastustehtävälle ja polttoainevuodon vuoksi · 23.10.2026
- Viallinen valaisin täytti liikekiinteistön savulla Jyväskylässä · 22.10.2026
- Viallinen valaisin täytti kokoontumistilan savulla Savonmäentiellä · 22.10.2026
- Muuramen kirjastossa järjestetään etäluento vanhuuden haurastumisesta · 22.10.2026
- Muuramen kirjastossa järjestetään etäluento musiikin ja taiteen hyvinvointivaikutuksista · 22.10.2026
- Muuramen kirjastossa opastetaan Postin digipalveluiden käyttöön marraskuun alussa · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue