Historianopettaja Ville Impiö luennoi Lapin sodan taisteluista Ylitorniolla
Ylitornion kunta järjestää lokakuussa maksuttoman esitelmätilaisuuden, jossa syvennytään paikkakunnan sotahistoriaan ja lokakuun 1944 taisteluihin.
Julkaistu 24.9.2026 klo 05.38

Filosofian maisteri ja historian opettaja Ville Impiö saapuu luennoimaan Lapin sodan tapahtumista Ylitorniolla. Esitelmässä käydään läpi erityisesti aikaväliä 13.–16. lokakuuta 1944, jolloin alueella käytiin merkittäviä taisteluita. Sotahistorian lisäksi tilaisuudessa kuullaan Lapin sotaan liittyvästä tiedonkeruusta.
Tilaisuus on osa Ylitornion kunnan kulttuuritoimintaa, ja sinne on vapaa pääsy. Paikan päällä on kahvinmyynti, jonka tuotto ohjataan Ainiovaaran koulun kuudesluokkalaisten luokkaretkirahastoon.
Tapahtumailmoituksessa ei mainita tarkkaa kellonaikaa tai esityspaikkaa, mutta se liittyy Ylitornion kunnan järjestämään ohjelmaan lokakuun puolivälissä.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ylitornio – tapahtumat.
Lähde: Ylitornio – tapahtumat
Lue myös
- Henkilöauton kuljettaja menehtyi kolarissa linja-auton kanssa Ylitorniolla · 22.9.2026
- Liikenneonnettomuus tiellä 932 Ylitorniolla · 22.9.2026
- Karemajoilla syvennytään runouteen ja kirjoittamiseen · 17.9.2026
- Tengeliöntiellä tietyö syyskuussa 2026 – nopeusrajoitukset voimaan · 14.9.2026
- Aittamaantiellä tietyö syyskuussa 2026 – nopeusrajoitukset muuttuvat Rahtulan tasoristeyksen lähellä · 14.9.2026
- Pienkone teki pakkolaskun metsään Ylitornion ja Rovaniemen rajalla · 12.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Esitelmä: Lapin sodan taistelut Ylitorniolla 13.-15.10.1944 · Ylitornio – tapahtumat