Hollolan pääkirjastossa tarjotaan maksutonta neuvontaa kotoutumiseen maanantaisin
Hollolan pääkirjaston lasikuutiossa järjestetään kotoutumisen neuvontaa joka maanantai kello 14–16. Palvelu on suunnattu kaikille maahanmuuttajille riippumatta Suomessa asumisen kestosta tai muuton syystä.
Julkaistu 5.11.2026 klo 05.05

Neuvontapisteellä tarjotaan tukea ja ohjausta arjen asioihin, kuten oleskelulupa- ja kansalaisuusasioiden hoitamiseen. Lisäksi kuntalaiset voivat saada apua harrastusten löytämisessä ja niihin hakeutumisessa. Palvelu on maksutonta, eikä siihen tarvitse varata aikaa etukäteen.
Neuvonta on avoinna maanantaisin kello 14–16 pääkirjaston lasikuutiossa. Paikalla on KOTO-palveluohjaaja, joka konsultoi maahanmuuttoon liittyvissä kysymyksissä. Mikäli neuvonnassa on ruuhkaa, kävijöiden on hyvä varautua lyhyeen odotusaikaan.
Säännöllinen neuvontatoiminta jatkuu loppuvuoden ajan, mutta jää joulutauolle 14. joulukuuta 2026 alkaen. Palvelua tarjotaan yhteistyössä eri toimijoiden kanssa osana kunnan kotoutumispalveluita.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Hollola – tapahtumat.
Lähde: Hollola – tapahtumat
Lue myös
- Ohjaamon neuvontapäivystys tarjoaa tukea nuorille aikuisille Salpakankaalla · 5.11.2026
- Hollolan Sovituksenkirkolla tarjotaan henkilökohtaista muistiohjausta ikääntyneille · 5.11.2026
- Kalliolan koululla järjestetään Vesikansan päivä – ohjelmassa kirpputori ja lelunvaihtopiste · 5.11.2026
- Hollolassa järjestetään yrittäjyysilta – uusi sijainti Sovituksen kirkon lounasravintolassa · 5.11.2026
- Hollolalaisen Teuvo Timo Anttilan sävellyksiä kuullaan kantaesityksinä Heinolassa · 5.11.2026
- Asikkalan sote-keskuksessa järjestetään rokotuspäiviä marraskuun viikonloppuina · 4.11.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kotoutumisen neuvonta · Hollola – tapahtumat