Huittisten pääkirjastossa alkaa ukrainankielisten satutuokioiden sarja
Huittisten pääkirjasto järjestää loka-marraskuussa ukrainankielisiä satutuokioita, jotka on suunnattu erityisesti 4–7-vuotiaille lapsille.
Julkaistu 26.10.2026 klo 05.04

Skazka-satutuokiot pidetään Huittisten pääkirjastossa tiistai-iltaisin kello 18.00. Ensimmäinen kerta on tiistaina 27. lokakuuta, ja seuraavat tuokiot järjestetään 10. marraskuuta sekä 24. marraskuuta. Yhden kerran kesto on noin 20 minuuttia.
Satuja lapsille lukee ukrainalainen opettaja Nataliia Maltseva. Kirjaston mukaan tilaisuuksien tavoitteena on tukea lasten äidinkielen säilymistä ja tarjota yhteisiä lukuhetkiä perheille.
Tapahtumiin on vapaa pääsy, eikä niihin tarvitse ilmoittautua ennakkoon. Tilaisuudet on suunniteltu matalan kynnyksen kohtaamispaikoiksi lapsille ja heidän vanhemmilleen.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Huittinen – tapahtumat.
Lähde: Huittinen – tapahtumat
Lue myös
- Huittisten pääkirjastossa alkaa ukrainankielisten satutuokioiden sarja · 26.10.2026
- Ukrainankieliset satutuokiot alkavat Huittisten pääkirjastossa · 26.10.2026
- Jari Sillanpää tuo joulukonserttinsa Huittisiin · 26.10.2026
- Kylätalolla valmistaudutaan jouluun perinteisillä myyjäisillä · 22.10.2026
- Hätäensiapukoulutus tarjoaa valmiuksia hätätilanteisiin · 22.10.2026
- Koululaisten sanasokkelo haastaa etsijöitä Huittisten kirjastoissa syyslomalla · 19.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Skazka – satutuokio ukrainaksi · Huittinen – tapahtumat